Українці до 1 липня мають отримати квитанції-повідомлення для сплати податків на нерухомість. Платити мають тільки ті українці, які мають житло площею більше 60 квадратів (якщо квартира) та більше 120 квадратів (якщо будинок). При тому немає значення, як та коли було отримано у власність це майно.
Про те, кто та скільки має заплатити за свої квартири та будинки, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Скільки треба заплатити?
Розмір податку залежить від площі нерухомості а також від мінімальної зарплати, пояснюють в Державній податковій службі. Податок поповнює місцеві бюджети, тому місцева влада обирає ставку податку. Податковий кодекс має обмеження: розмір податку не може бути більше 1,5% мінімальної зарплати за кожен “зайвий” квадратний метр площі.
Оскільки у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується з огляду на мінімальну заробітну плату, встановлену на 01.01.2023, яка становила 6700 гривень (максимальна ставка за квадратний метр не може перевищувати 100,5 грн (6700×1,5%).
Кому треба платити
Платити треба тим, хто володіє житлом, площа якого перевищує норму. І сплачується тільки за ті квадрати, що її перевищують. Так, норма для квартири становить 60 кв. м, а для дому – 120 кв. м. Про це йдеться у повідомленні Державної податкової служби.
Рахується загальна площа житла, а чи не житлова. Є ще один аспект. Якщо квартира поділена між кількома власниками (наприклад, членами сім’ї), то норма для кожного застосовується окремо. Наприклад, якщо площа квартири становить 100 квадратів, але вона в рівних частинах належить чоловіку та дружині, податок платити не потрібно (при нормі 60 квадратів на власника кожному належить всього по 50 квадратів).Якщо прострочити сплату терміном до 30 днів, то до суми податку буде додано штраф у вигляді 10% від нарахованої суми податку. У разі, коли оплата податку прострочена більш ніж на 30 днів, штраф становитиме вже 20%.