Київ, як і вся Україна, буде виходить з карантину в кілька етапів. Як розповів мер столиці Віталій Кличко, на першому етапі відкриють парки, перукарні, непродовольчі магазини, але з істотними обмеженнями. Корреспондент.net розповідає подробиці.
План ослаблення карантину в Україні
В кінці минулого тижня уряд представило остаточний план поетапного ослаблення карантинних обмежень. Перший етап може початися після 11 травня, коли в Україні буде спостерігатися сприятлива епідеміологічна ситуація, зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Як повідомили 27 квітня у Міністерстві охорони здоров’я, пік захворюваності коронавірусів в Україні може відбутися вже через тиждень через порушення карантину на Великдень. Пізніше міністр охорони здоров’я Максим Степанов додав, що піку може і не відбутися, якщо всі будуть дотримуватися обмежувальні заходи.
Перший етап виходу з карантину передбачає скасування з 11 травня найбільш жорстких обмежень, таких як заборона на прогулянки в парках. Якщо це не призведе до значного зростання нових заражень, то з 21 травня повинні відкритися готелі і спортзали, ще через десять днів – бари, кінотеатри, торгові центри.
До цього терміну також має відновитися рух приміських та міжміських поїздів і автобусів і робота київського метрополітену.
До середини червня, а то й станеться нового сплеску пандемії, влада має намір скасувати всі обмеження для громадян і бізнесу, відновити міжнародні рейси літаків, поїздів і автобусів, відкрити вузи і фітнес-центри.
У Кабміні вважають, що розроблений ними план не тільки збереже життя українцям, а й посприяє поступовому відновленню економічної стабільності України.
Крім того, як каже головний санітарний лікар Віктор Ляшко, Україна зможе з першого етапу виходу з карантину перейти відразу на третій або четвертий етап в разі стрімкого зниження хворих на коронавірус.
Під третім етапом мається на увазі скасування заборони на роботу барів, кінотеатрів і транспортних підприємств, а під четвертим – фактичне припинення всіх діючих зараз обмежень.
Що стосується відновлення роботи транспорту, то, за словами міністра інфраструктури Владислава Криклій, рішення про відновлення колишніх графіків і маршрутів буде прийматися ближче до призначеної дати 21 травня.
При цьому, такі правила, як дотримання дистанції, регулярна дезінфекція та використання засобів індивідуального захисту, можуть залишитися в Україні і після повного виходу з карантину.
“Україна, як і весь світ, повинні навчитися жити за новими стандартами, дотримуючись нового соціального поведінки. Ослаблення карантину не означає, що загроза пройде”, – сказав Шмигаль.
Подробиці першого етапу ослаблення карантину
28 квітня подробиці першого етапу виходу з карантину розповів Віталій Кличко на брифінгу. Так, початок виходу з карантину передбачає відновлення роботи:
непродовольчих магазинів площею до 300 м², але за умови, що на кожного відвідувача припадатиме 10 м², а санітарна обробка приміщень буде проводитися двічі на день. Великі магазини на першому етапі відкривати не будуть;
перукарень та салонів краси за попереднім записом і не більше одного клієнта на кожну послугу одночасно. Дезінфекція робочого місця повинна проводитися після кожного клієнта;
кафе і ресторани, але тільки із замовленнями на винос і санітарною обробкою двічі в день. Ларьки можуть працювати, тільки якщо клієнти не будуть вживати їжу і напої в цьому місці;
невеликих виробництв непродовольчих товарів і підприємства побутового обслуговування, такі як ательє. Умова: на кожного співробітника і клієнта виділяються 10 м²;
адвокатів, нотаріальних контор і аудиторів з таким же вимогам до кількості людей;
парки і сквери можна відвідувати в групі не більше двох осіб або двох дорослих з двома дітьми;
автокінотеатрів.
Залишаються закритими: прибережні зони відпочинку, школи, дитячі садки, спортивні та дитячі майданчики.
У всіх установах і на підприємствах зберігається обов’язкове вимірювання температури співробітників і відвідувачів.
“Якщо клієнт без маски – його або не впускають до приміщення або це відповідальність постачальника послуг. І він повинен забезпечити клієнта маскою”, – підкреслив Кличко.
Мер також зазначив, що всі кияни повинні надягати маски в громадських місцях і дотримуватися правил безпеки.
Незважаючи на послаблення для підприємців, громадський транспорт на першому етапі продовжить працювати в обмеженому режимі.
“Приватний бізнес повинен вирішити питання підвезення своїх працівників на роботу. Метро в столиці відкриється за рішенням уряду. А роботу приміського транспорту уряд пообіцяв відновити в першу чергу”, – зазначив мер.
Тим часом, соціологічна група Рейтинг оприлюднила результати опитування, яке показало, що за останні два тижні українці стали частіше виходити з дому, ніж на початку карантину.
Автори опитування встановили, що чим менше респонденти дивляться новини, тим частіше виходять з дому під час карантину.
Через карантин багато українців залишилися без доходів. За даними прем’єр-міністра число безробітних в Україні зросла до двох мільйонів чоловік. При цьому 70 відсотків українців ходять на роботу, незважаючи на карантин.
На допомогу по безробіття виділили шість мільярдів гривень, повідомляє міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.
Виділені кошти будуть спрямовані на виплату:
допомоги по безробіттю – 1,277 млрд грн;
підвищення мінімального розміру допомоги по безробіттю з 650 грн до 1000 грн;
допомога звільненим за власним бажанням з 1 дня, а не як було раніше з 91 дня;
виплату всім безробітним з 1 дня реєстрації, а не з 7 як було раніше;
допомога по частковому безробіттю – 4,723 млрд грн;
виплати суб’єктам малого та середнього підприємництва на період карантину для покриття витрат на зарплату робітникам, яким було скорочено робочий час
У міністерстві зазначають, що постанова дозволить вирішити дві мети: забезпечити допомогу тим людям, які вже втратили роботу, і допомогти роботодавцям з виплатою зарплат їх працівникам і тим самим попередити звільнення.