Головний диспетчер НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко повідомив, що станом на 25 січня запаси вугілля на складах українських теплоелектростанцій складають 455 тис. Тонн, що не може гарантувати енергетичну безпеку країни і є історичним мінімумом.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
“На жаль, склади вугільних електростанцій зношені до рівня, який, напевно, є найнижчим за весь період незалежності України, – розповів Зайченко. Хочу звернути увагу, що половина цього вугілля зосереджена на двох станціях: 116 тис. тонн антрациту в Луганській ТЕС і 105 тис. тонн в слов’янської ТЕС, яка, як ви знаєте, не працює. Залишилося на всіх інших станціях 220 тис. тонн, яких абсолютно недостатньо для забезпечення енергетичної безпеки країни “.
За його словами, активні запаси вугілля нижче гарантованих на 522 тис. тонн – на 51 тис. тонн з антрациту і на 471 тис. тонн – з газового вугілля.
Зайченко зазначив, що минулий “морозний” тиждень енергосистема витримала завдяки нарощуванню імпорту електроенергії з Білорусі: в період з 18 до 24 січня він збільшився з 6,3 до 9,4 млн кВт г на добу.
У той же час, пропускної здатності між енергосистемами двох країн недостатньо для забезпечення потреб України. Так, вона становить 900 МВт, а потребу України в імпорті оцінюють на рівні 1,5 ГВт.
“Без достатніх поставок вугілля збалансуватися можна буде або при переході на спалювання природного газу або за рахунок відключення споживачів”, – підкреслив Зайченко.
Відзначимо, що раніше в інтерв’ю виданню “Інтерфакс Україна” прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що нинішнє зниження температури українська енергосистема пройде стабільно.
“Для цього є всі передумови. Єдина складність, яку сьогодні відчуває енергосистема, низькі залишки вугілля на складах вугільних ТЕС. У зв’язку з цим пройшли наради, прийняті рішення, в разі необхідності, запуск газомазутних блоків, а також переведення вугільних блоків на спалювання газу” , – пояснив голова уряду.
За його словами, крім імпорту вугілля, зокрема, з Казахстану, вугілля забезпечать українські шахти.
“Єдине, є певна інерційність. Коли склади були забиті, вугільні шахти призупинили або скоротили видобуток, а зараз починають відновлювати її”, – сказав він та додав, що на це потрібен певний час.
“Зміщення ремонтних програм окремих боків, зокрема, атомних, плюс похолодання – збільшення попиту на електроенергію – привели до швидкого, несподіваного спрацьовування вугілля на складах.
А коли немає на потоці вугілля, то запуск цього процесу вимагає часу. Ось і виник такий плюс мінус дво-тритижневий розрив, який привів до недостатньої кількості вугілля на складах. Але він некритичний”, – сказав Шмигаль.
“Ситуація непроста … Але й не критично складна”, – резюмував він.