Деякі українці, які старанно платять за газ, виявляється, стають боржниками. Вони можуть залишитися без тепла в такі морози, бо його можуть відрізати. В такій ситуації опинився навіть колишній представник влади – ексміністр фінансів Олександр Данилюк. Українці можуть легко пірнути у газову боргову яму, яку навмисно копає і підштовхує сама система, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
Ця система дає чіткі алгоритми, до яких українці тільки звикають. Дві платіжки: одна за газ, друга – за його доставку. Але комусь вигідно робити громадян хронічно винними, бо не завжди гроші потрапляють до адресата і у платіжці з’являється заборгованість. ТСН зібрала історії українців.
Історія перша. Додаткові кубометриНаприклад, житель Львова Олег Білий. Отримав платіжку з домальованими кубометрами газу. Він розказав, що вчасно, тобто не пізніше 5 числа, подав дані свого лічильника до газконтори. Але чомусь в платіжці побачив геть іншу кількість кубометрів, яку не спалить навіть до весни. Олег не змовчав і був правий. Виявилось, то система дала збій.Що робити в такій ситуаціїПередавати покази лічильника ви маєте тільки до контори, яка називається оператор ГРМ, простіше облгаз. Навіть якщо ви втекли до іншого постачальника. Але Олег передавав дані куди треба, та все одно отримав в платіжці зайвих 300 кубометрів. Хитрі продавці газу, дізнавшись, що держава змушує їх знижувати ціну, зарахували шматочок наступного місяця у попередні. Задумка така: встигнути продати якнайбільше палива за старими цінами.Історія друга. Додаткові боргиХитрість – у часі проплати. Артем Угрімов, що живе в Охтирці на Сумщині, погасив борги за газ, але виявилось винен ще. І пішов розбиратись. Бодай, один день запізнення – і ви вже боржник. І тут варто запам’ятати, що враховується час, коли гроші поступили на рахунок газконтори, а не тоді, коли платили ви.В центрі обслуговування клієнтів Артем Угрімов так і не з’ясував, куди ділись оплачені ним кошти і чому досі винен. Натомість дізнався, щоб просто оплатити рахунок і не лишитись боржником, треба бути юристом, бухгалтером і математиком одночасно. Щоправда, Олександру Данилюку, ексміністру фінансів, всі ці знання не допомогли.Історія третя. Переплутані рахунки за газЕксміністр фінансів Олександр Данилюк, який мешкає на Київщині у заміському будинку, в січні сплатив за газ через банк. А в лютому отримав повідомлення про примусове відключення. Гроші отримала не та контора.”Або з технічних причин, або з інших гроші з’являються на паралельному рахунку тієї ж самої або пов’язаної компанії. Скільки людей мають витрачати свій час, щоб вирішити проблему, поки компанія користується їхніми грошима і зловживає маніпулятивними тактиками?”, – каже Данилюк.Так, сильно схожі назви “Київоблгаз” та “Київоблгаззбут”, але це дві різні контори. І такі є фактично в кожній області. Одна відповідає за труби, інша – торгує газом, що в середині цих труб. Облгази були природною монополією. Але коли трубу і газ розділили, облгази швидко переорієнтувалися і зробили два різні рахунки, хоч і далі належать одному господару. Саме це дозволяє їм тепер маніпулювати, погрожувати боргами і виставляти суми, що неіснують. І досі утримувати у себе 70% споживачів. А ще майстерно ховатись від Антимонопольного комітету, на рівному місці створюючи компанії-клони.”Більшість облгазів створили свої дочірні компанії і назвали їх газзбути. Частина з цих компаній мають одного власника – Дмитра Фірташа. Разом із тим, створилися ще й компанії з аналогічними назвами як газзбути тільки з дефісом, вони також отримали ліцензії”, – каже аналітикиня консультаційного центру “Газправда” Тетяна Бойко.
До речі, цього тижня вперше в Україні одного з постачальників газу позбавили ліцензії саме через те, що забрав собі споживачів автоматом, без їхньої згоди. І будьте певні, навіть якщо ви захочете перейти до іншого постачальника, облгази зроблять все, аби вас не відпустити.