Загострення ситуації на Донбасі пов’язане із санкціями щодо Віктора Медведчука і його телеканалів. Про це заявив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук в інтерв’ю Deutsche Welle.
Кравчук відмовився називати ситуацію на Донбасі «ескалацією конфлікту», однак визнав, що загострення все ж відбувається. Політик пов’язав це із санкціями проти Віктора Медведчука.
«Я думаю, це пов’язано саме з тим, що Україна почала активніше діяти, що Зеленський наклав санкції на проросійські канали за їх пропаганду, ввів санкції проти Медведчука. Тобто вони відчули, що Україна перейшла від слів до справи. Плюс, як Європа оцінила дії Росії, яка ситуація з “Північним потоком – 2”, виступи Байдена і його команди … Вони зрозуміли, що ситуація не в їх користь і почали показувати, що вони також мають силу і можуть щось зробити», – заявив Кравчук.
Водночас, на думку Кравчука, вважати загострення на Донбасі прямою помстою РФ за санкції щодо Медведчука не можна.
«Я не думаю. Це – не помста. Тому що вони ніколи не припиняли реалізацію ідеї, що Україна повинна бути “під Росією”, ніколи … Цю тезу ніхто не відміняв. Тому нам, щоб остаточно відірватися від Росії, потрібно реально стати членом ЄС, реально членом НАТО, реально отримати статус особливого партнера США. І це ми не просимо. Ми знаємо, що апетити Росії не закінчуються на Україні», – наголосив глава української делегації в ТКГ.
За словами Кравчука, він підтримує дипломатичні дії і Україна не почне повномасштабну агресію. Але якщо її почне Росія, то Україна буде змушена захищатись.
Крім того, в інтерв’ ю Леонід Кравчук заявив, що підхід та риторика Євросоюзу і США щодо України змінилися, зокрема, під впливом роботи у мінському та нормандському форматах.
«Коли два роки тому я дивився на Європу, відчувалося, що Путін, завдяки своїй потужній пропаганді настільки заморочив голови обивателям Європи, що вони дійсно вірили, що це внутрішня війна в Донбасі, внутрішня справа України.
А зараз, ось приїхав Жозеп Боррель з Москви, і термінологія зовсім інша. Сам європейський підхід став зовсім інший. Те, що було при Трампі в США, і при Байдені зараз — це теж зовсім інша риторика і зовсім інші дії. Ці зміни відбуваються не просто самі по собі, а під впливом нашої терплячої системної роботи, яку ми проводимо в мінському форматі і в «нормандському форматі», — сказав Кравчук.
Разом з тим, він також наголосив про змінення політики США щодо України і ставлення до війни на Донбасі при президентстві Джо Байдена.
«Я не чув від Трампа ніколи того, що за місяць сказав президент Байден про Крим, про Донбас, про допомогу Україні. І про летальну зброю, і про допомогу усіма засобами і можливостями. Аби Україна могла захищати свою землю, а Росія пішла з української землі», — наголосив Кравчук.