В уряді вирішили не вводити з 1 січня ринкову ціну на газ для населення, як планувалося раніше. 27 листопада на сайті Кабміну з’явилося повідомлення про те, що уряд зобов’язав НАК “Нафтогаз України” зафіксувати ціну на газ на період опалювального сезону.
Проект постанови “Про внесення змін до Положення про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу” був розміщений на сайті Кабміну ще 22 листопада. У ньому йдеться про те, що дія ПСО буде продовжено до кінця опалювального сезону, тобто до 1 травня 2020 року.
Про те, що населення як і раніше буде платити за газ за фіксованою ціною, говорив під час брифінгу 25 листопада і міністр енергетики Олексій Оржель. Він назвав “посленовогодние” ціни “страховими”, або “форвардними”.
Сайт “Сегодня” розбирався, наскільки вигідним буде тариф на газ для населення після Нового року.
Що пропонує Кабмін
В інформаційному повідомленні Кабміну йдеться про те, що рішення про встановлення фіксованої ціни – “запобіжник, який захистить людей від коливань ціни на газ взимку в умовах потенційного відсутності транспортування газу українською ГТС”. Ця ціна “буде на 7% менше, ніж в попередньому році”, повідомляють в Кабміні.
Як говориться в інформаційному повідомленні, кожен споживач України (громадяни і підприємства теплокомуненерго) з 1 січня 2020 до 1 травня 2020 автоматично стає учасником програми “Гарантована ціна на газ”. Відпускна ціна газу для них складе 6,96 грн за кубометр – це сума з ПДВ, але без врахування вартості транспортування. “Це рекордно низька ціна для опалювального сезону за останні два роки”, – інформують в Кабміні.
Міністр енергетики Олексій Оржель на брифінгу напередодні навіть уточнив розмір знижки:
“Ті запаси, які у нас є в газосховищах, а також підготовка за іншими видами палива, дозволяють нам запропонувати так звану” страхову ціну “. Ціну, яка навіть менше, ніж в попередньому кварталі 2019 року. 7% різниця ціни квартал до кварталу” , – сказав він.
Тим часом, говорити про зниження цін на газ не зовсім коректно. За даними “Нафтогазу”, зараз, наприклад, ціна газу для побутових споживачів (населення і теплокомуненерго) становить 6,025 грн / куб. м – також з ПДВ, але без врахування вартості транспортування і розподілу. У порівнянні з нинішньою ціною обіцяні 6,96 грн за кубометр – підвищення тарифу, причому відразу на 15,5%. Але якщо порівнювати з тим тарифом, по якому ми платили в минулий опалювальний сезон – 7,48 грн за куб з ПДВ, але без врахування транспортування та розподілу, – то ціна дійсно буде нижче. На тих самих 7%, про які говорив Олексій Оржель.
Таким чином, виходить, що після Нового року ціна на газ для населення зросте більш ніж на 15%, але до ціни минулої зими вона не дотягне 7%.
газова лотерея
Минулого літа, як не раз говорилося, ціни на газ – не тільки в Україні, але і в Європі – були рекордно низькими. Восени вони стали підростати, однак, у порівнянні з минулим роком, все одно залишаються цілком помірними. Однак в уряді попереджають, що ситуація може різко змінитися після Нового року, коли припиниться дія договору між Україною і Росією на транзит газу в Європу. Запустити “Північний потік-2” як повноцінну альтернативу поставок через Україну у Росії не виходить, для безперебійного постачання Європи “блакитним паливом” транзит через Україну необхідний. А новий договір сторони ніяк не можуть узгодити. І узгодять чи до кінця нинішнього року – велике питання.
Якщо договору не буде, в Європі може виникнути дефіцит газу. І тоді ціни на європейському газовому хабі, на які орієнтується Україна, можуть злетіти в рази. Якби скасували ПСО, пропорційно могли вирости і ціни на газ для населення України, оскільки у нас під “ринковими цінами” розуміють саме поточні ціни. Те, що “Нафтогаз” накачував газ на зиму влітку, в період рекордно низьких цін, а також те, що Україна видобуває власний газ, який значно дешевше імпортного, за українським законодавством, не береться до уваги.
У супровідному документі до проекту кабмінівської постанови, який називається “Аналіз регуляторного впливу,” з посиланням на інформацію “Нафтогазу” йдеться про те, що в разі відсутності транзиту ціни на газ в Україні можуть підскочити до 10 751 грн (!) За тисячу кубометрів, і це ще без ПДВ і тарифів на транспортування і розподіл.
На випадок такого форс-мажорного зростання цін Кабмін і пропонує продовжити держрегулювання газових тарифів. Але ціни, нагадаємо, піднімуться, тільки якщо не буде підписаний транзитний контракт.
А якщо все-таки вдасться погодити новий документ? На думку експертів і чиновників, в цьому випадку ціни на газ на європейському ринку продовжать знижуватися.
“Якщо у нас вийде підписати договір на транспортування, то не тільки ці ціни в газосховищах, які були закачані влітку. Ще більше факторів будуть впливати на зменшення ціни на газ. Я думаю, якщо це станеться, у нас буде історичний мінімум цін на газ, починаючи з 1 січня “, – заявив на брифінгу Олексій Оржель.
В такому випадку зафіксована для населення України ціна на газ виявиться набагато вище, ніж могла б бути при ринкових цінах. Так чи варто фіксувати ціну?
У Кабміні надали вирішувати самим споживачам.
“У всіх без винятку споживачів є вибір: залишитися в програмі або вийти з неї і відмовитися від гарантованої ціни”, – повідомляють в Кабміні. “У разі виходу з програми” Гарантована ціна на газ “споживач буде оплачувати газ за чинною місячної ціною, яка складеться на ринку. Рішення приймає кожен споживач індивідуально”, – йдеться в урядовому інформповідомленнях.
При цьому вийти з програми можна тільки до 20 грудня. А якщо транзитний договір буде підписаний 31 грудня? Як у нас люблять, “під ялинку”? Схоже, уряд пропонує нам взяти участь в лотереї, де “або пан, або пропав”. Або заощадив, або переплатив. І, головне, не буде кого звинувачувати. Адже “рішення приймає кожен споживач індивідуально” …
Поки в Кабміні не роз’яснили, чому необхідно фіксувати ціну відразу на 4 місяці, замість того щоб орієнтуватися по ситуації. Як немає і відповіді на питання, чи не доведеться споживачам платити відразу за весь обсяг “гарантованого” газу.
Експерти також не змогли пролити світло на ситуацію.
“Я не знаю, про що [прем’єр-міністр] Гончарук домовився з [главою” Нафтогазу “] Коболєва. Всі ці домовленості досягнуті” за спиною “, без будь-яких консультацій. Я вважаю, що ця постанова спрямована на те, щоб” Нафтогаз “отримав надприбуток в результаті реалізації накопиченого їм влітку в підземних сховищах газу. Тому що вони встановили штучно завищену ціну газу. І тому” Нафтогаз “буде робити все для непідписання угоди з” Газпромом “. Це угода невигідна” Нафтогазу “, тому що тоді ціни стабілізуються і н виявиться з повними сховищами газу, які нікому продати. А так о 10 годині ранку 1 січня припиняється транзит, ціни на ринку злітають, ціни для промисловості, які прив’язані до цього паритету, злітають, а “Нафтогаз” отримує надприбуток, реалізуючи газ, закуплений влітку на мінімумі вартості, з націнкою, я думаю, на рівні відсотків 40 “, – вважає експерт в енергетичній сфері, директор спеціальних проектів НТЦ” Психея “Геннадій Рябцев.
Експерт також здивований тим, яким чином зараз, при безлічі невідомих можна заздалегідь прорахувати “з точністю до гривні” ціну на газ для населення.
“Я не можу зрозуміти, як вони вважають. Вони кажуть, що буде 10 751 грн без ПДВ. Як може компанія спрогнозувати ринкову ціну в наступному кварталі з точністю до 1 гривні? Є безліч невизначених ризиків. Зокрема, ризик непідписання угоди. При цьому компанія точно знає, якою буде ціна в тому випадку, якщо виникне ажіотажний попит і спекулятивне рух на ринку надлишків природного газу. Це неможливо! “, – каже Геннадій Рябцев.
У той же час економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук впевнений, що контракт на транзит газу підписаний не буде, і вважає заходи щодо збереження від зльоту цін виправданими.
“Я впевнений, що контракт підписаний не буде і ціна об’єктивно буде дуже високою. І для того, щоб не допустити зростання цін в опалювальний сезон, вони пропонують до завершення опалювального сезону страхову ціну, яка фіксує цінові показники на газ для населення. Інше питання – що робити після завершення опалювального сезону. я вже говорив, що я прихильник переходу на абонплату, коли люди будуть платити весь рік однакові суми. Тоді у теплокомуненерго з’явиться ресурс, щоб закуповувати в весняно-літній період дешевий газ наперед і п родавать за стабільною ціною “, – говорить експерт.
Пояснюючи свою впевненість в тому, що новий транзитний договір з Росією не буде підписаний, Борис Кушнірук каже, що в цьому не зацікавлена перш за все Росія. Не дарма ж вона, мовляв, будувала обхідні трубопроводи. При цьому газового колапсу після Нового року він не прогнозує.
“По-перше, сьогодні в газосховищах Європи є до 100 мільярдів кубів, значна частина якого – це газ, який належить саме” Газпрому “. Він його навмисне транспортував туди. У нас зараз піки транзиту газу йдуть. Чи не тому, що зараз на нього попит. Вони закачують газ для того, щоб мати потім можливість не укладати угоду з Україною. А навесні у Росії вже буде можливість шантажувати Європу з вимогою максимально прокачувати газ по “Північному потоку-1” і “Північного потоку-2” на наступний опалювальний сезон “, – гово ит Борис Кушнірук.