Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, які не перебувають у шлюбі, одинокі усиновителі, мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену іншим законом.
Якщо жінка веде спільне господарство з чоловіком, від якого має дітей, разом проживає з ним і виховує їх дітей, але їх шлюб незареєстрований, тоді права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, вона не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Держава має право перевіряти правомірність надання допомоги на дитину одинокій матері або батьку. За неправомірне отримання допомоги призначають як штрафи, так і передбачено більш суворе покарання – термін з позбавленням волі. Але насправді призначають умовні терміни, що можна побачити у подібних справах в судновому реєстрі.
Офіційно в Україні близько 200 тисяч самотніх жінок, які самі виховують дітей, але, на думку чиновників, ця цифра набагато менше, так як нібито багато мам не реєструють свій шлюб заради збереження цієї фінансової допомоги. З 2020 року правила отримання виплат посилили, і тепер їх можуть отримати ті, хто офіційно працює або перебуває на обліку в службі зайнятості, не живуть з батьком дитини, недавно купили земельну ділянку або мають другу квартиру, і т.д.