Уряд готує новий Трудовий кодекс (ТК), який члени Кабміну можуть розглянути вже до кінця тижня, а потім передати в парламент. Даний документ нібито планують прийняти за прискореною процедурою – для цього його навіть скоротили і замість 130 статей в ньому залишилося всього 99, пише Країна. Тексту законопроекту на сайтах профільних відомств поки немає, проте, за даними видання, йому вдалося роздобути документ.
За словами юристів, такі проекти повинні проходити громадське обговорення, а після – ще й профільну експертизу.
Як зазначається, через цей законопроект намагаються провести ряд скандальних норм. Наприклад, планується урізати лікарняні і переглянути відпустки, спростити процедуру звільнення людей, включаючи працівників пільгових категорій – вагітних і матерів у декретній відпустці, фахівців передпенсійного і пенсійного віку, інвалідів та ін. Також в новому трудовому законодавстві можуть виключити таке явище, як профспілки.
«По суті, українцям пропонують трудове рабство. Нинішній Трудовий кодекс і так на практиці часто не виконується. Але він є для громадян якоїсь соломинкою, за яку у важкій ситуації можна вхопитися. Тепер же забирають і її «, – відзначає аналітик інституту Grouford Олексій Кущ.
Чинний ТК був затверджений ще в 70-і роки, але з тих пір в нього вносилися сотні правок. Тепер у президента вирішили повністю його переписати і назвати закон «Про працю». Крім того, вирішили його проштовхнути НЕ через профільний комітет ВР, а через уряд.
Весь текст нового ТК умістили в 99 статей. Багато з них суперечать Конституції України, заявив один з опитаних виданням експертів.
«У мережі з’явився проект Трудового Кодексу, нібито що розробляється під керівництвом Милованова. Якщо даний проект реальний, то Юлія Володимирівна і Петро Олексійович можуть більше не замовляти соціологію СН. Її просто не буде. Найцікавіше, ніхто не зможе чітко відповісти, навіщо дозволяти звільняти вагітних жінок, людей на лікарняному і т. Д. Ось просто так треба, і все », – написав у своєму Telegram народний депутат від« Слуги народу »Максим Бужанський.
Що ще пропонують змінити в КТ
Законопроект може повністю поміняти трудові відносини в Україні, зокрема, кодекс пропонує переходити на роботу за трудовими договорами. Вони можуть бути короткостроковими або безстроковими, з нефіксірованності робочим часом, учнівські та т. Д. Тобто виходить, що в Україні хочуть реалізувати американську модель, коли кожен працівник обумовлює певні умови і зарплату для себе, пише видання.
Короткостроковий трудовий договір означає, що співробітник може перебувати «під загрозою» втратити робоче місце.
Строковий договір не більше ніж на п’ять років пропонується укладати з вчителями, журналістами, членами наглядових рад і топ-менеджерами компаній, а також «при переведенні працівника на роботу до іншого роботодавця».
Будуть і більш короткі договори – до двох місяців. Вони дозволять звільнити співробітника в будь-який момент і швидко – повідомивши за три дні і без вагомі причин.
Також можуть з’явитися «ненормовані» трудові договори. У законопроект вписаний цілий список причин, які дозволять роботодавцям швидко і без зайвої тяганини звільняти людей. Один з пунктів, наприклад, це звільнення за «власною ініціативою роботодавця».
І ще одне нововведення – можуть з’явитися так називемий договори з нефіксованим робочим графіком, які передбачають 12-годинний робочий день. Навантаження на фахівця, по суті, може бути будь-хто. Норма про 8-годинний робочий день в проекті є, але лише як орієнтир – зазначено, що це «нормальна» тривалість робочого дня, але можуть бути і понаднормові.
Спрощення для бізнесу
За словами аналітика інституту Grouford Олексія Куща, просуваючи новий ТК, фінансово-промислові групи можуть лобіювати для себе послаблення. За його словами, готуючись до чергової кризи, великі компанії зможуть звільнити співробітників, які не виплачуючи їм великі суми або навіть просто, поставивши перед фактом.