В Україні почали перераховувати платіжки на опалення і гарячу воду. Про це відзвітував прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
“Постачальники тепла вже почали переглядати тарифи, використовуючи інструмент, який надав уряд місцевої влади. Черкаси, Житомир, Кривий ріг, Обухів і багато інших міст вже переглядають тарифи. Яскравий приклад Кропивницького – там сума в платіжці буде меншою на 28,7%. Закликаю всіх представників влади на місцях активно приєднуватися до цього процесу “, – написав Гончарук на своїй сторінці в Facebook.
Нагадаємо: нещодавно Кабмін прийняв постанову, якою розпорядився перерахувати тарифи на тепло і гарячу воду у відповідність з цінами на газ, які за останній час сильно впали. І з нового року такі перерахунки потрібно буде проводити щомісяця.
Насправді, список міст, “тих, хто підписався” на перерахунок, вже ширше, ніж сказав Гончарук. Про перегляд цінник на тепло і гарячу воду заявили також у Києві та Харкові. У столиці платіжки за грудень обіцяють знизити на 22-23%, в Харкові обіцяють мінус до платіжці в 500-800 гривень, в залежності від площі квартири.
“Те ж саме буде відбуватися в більшості міст України”, – прогнозує глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури, благоустрою, екології та навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Справа в тому, що з мерами провели серйозну роз’яснювальну роботу на нещодавній Раді регіонів. “Не може платіжка за комуналку бути для людей вироком”, – заявив президент, відкриваючи захід. А роз’їхалися по домівках мери з домашнім завданням – подумати як знизити тарифи.
Втім, в цій справі є, як мінімум, два нюанси. Перший: знижувати тарифи першими кинулися ті, хто тільки недавно їх підвищив. Тому після знижки цінники на тепло і гарячу воду фактично повертаються до колишніх позначок, а то і залишаються вище. Так сталося, наприклад, в Житомирі і Кропивницького.
Другий нюанс: у формулі перерахунку від Кабміну не врахували грудневе підвищення цін на транспортування і розподіл газу, а вони виросли майже вдвічі.
“І це може стати проблемою для облгазів і комунальників”, – говорить начальник управління комунального господарства Житомирської міськради Олександр Мацун. “Але постанова є постанова – будемо виконувати”, – додав він.
“Країна” розбиралася як в містах перераховують тарифи на тепло і гарячу воду і скільки зможуть заощадити українці.
Тарифами наказали знижуватися
Як уже писала “Країна”, недавно Кабмін розпорядився перечитати тарифи на тепло і гарячу воду через зниження цін на газ. Справа в тому, що в діючих тарифах закладена ціна на газ минулого опалювального сезону – 8,5 гривень за куб. Але за останні півроку ціни на газ в Європі обвалилися. Цього літа котирування опускалися в перерахунку на гривню до 4-4,2 гривень за куб. А для населений і виробників тепла на цей опалювальний сезон “Нафтогаз” зафіксував цінник в 7,2-7,8 гривень за куб, тобто, на 0,7-1,3 гривні дешевше, ніж минулої зими.
Так як газ в структурі тарифу займає до 80%, є підстави для перерахунку, – вважають в Кабміні.
З нового року такі коригування тарифів повинні бути щомісячними – в залежності від ціни на газ (правда, незрозуміло, що міняти кожен місяць, якщо газ буде відпускатися за фіксованою ціною до кінця опалювального сезону).
“Зайві” суми стануть зараховувати в рахунок майбутніх платежів або за борги.
У Мінрегіоні, який і розробив цю методику, пояснили, що повністю поміняти тарифи до травня 2020 року неможливо, так як будуть змінювати назви послуг. Тому перерахунок – єдиний спосіб зменшити платіжки.
Цікаво, що коментуючи цей проект, експерти були впевнені, що він не спрацює. Адже ніякої відповідальності за відмову перераховувати тарифи для комунальників не прописано. Але вони не врахували міць адмінресурсу.
24 грудня на Раді регіонів президент Володимир Зеленський провів ґрунтовну роз’яснювальну роботу “з заходами. І процес зниження тарифів тут же пішов.
Як відзвітував прем’єр-міністр Олексій Гончарук, першими рішення про перегляд цінників на опалення і гарячу воду взяли в Черкасах, Житомирі, Обухові, Кривому Розі (на народите президента), Кропивницького. Але конкретні цифри перерахунку він назвав тільки по Кропивницькому – мінус 28,7%.
Але цей список розширюється. Про перерахунок тарифу вже оголосили в Києві та Харкові. У столиці платіжки за грудень повинні знизитися на 22-23%, в Харкові про відсотки не говорять але називають суму економії.
За розрахунками мерії, для 1-кімнатної квартири нарахування за тепло знизяться в середньому на 300 гривень, а на гарячу воду – на 115 гривень. За двушку по теплу платіжка зменшиться на 428 гривень, по гарячій воді – на 172 гривень. Для троячки рахунки зменшать на 592 і 230 гривень відповідно.
Секрет харківського обвалу тарифів розкрив на своїй сторінці в Facebook харківський губернатор Олексій Кучер. “Вчора за дорученням президента настійно рекомендував харківському міському голові переглянути існуючі тарифи на опалення. Швидка реакція радує”, – написав він.
Житомирський мер Анатолій Бондаренко теж пройшов термінову нараду з тепловиками. І за результатами відзвітував – платіжки за грудень будуть нижче на 100-500 гривень.
“Те ж саме буде відбуватися в більшості міст України”, – прогнозує Олег Попенко. Тобто, всю відповідальність за тарифи центральна влада переклали на місцевих чиновників. І ті кинулися виконувати “побажання президента”.
Спочатку націнка, потім – знижка
Але тут варто дивитися, скоріше, не на сам факт перерахунку тарифів, а на їх динаміку.
Наприклад, в Житомирі, який привів в приклад Гончарук, тарифи на тепло і гарячу воду на грудень знизяться на 17-18%. Це “Країні” підтвердив начальник управління комунального господарства Житомирської міськради Олександр Мацун.
“Газ в цьому опалювальної сезоні подешевшав на 20-22%, а його частка в структурі тарифу становить на нашу теплокомуненерго 76%. Тому тарифи на опалення і гарячу воду можемо знизити на 17-18%”, – розповів він. Але такі знижки – лише на грудень. Уже в січні перерахунок буде не таким щедрим.
“Насправді є два рішення: про перерахунок на грудень і там мінус 17%, і на січень – там зниження тарифів на 5%”, – говорить він.
За словами мацун, в методиці Кабміну не враховано підвищення тарифів на транспортування газу і його розподіл, а в грудні вони виросли майже двоє. І, якщо це зростання не закласти в тариф, то комунальники влетять в збитки. Уже й зараз, нібито, перераховувати тарифи накладно, але “постанову є постанова – будемо виконувати”, – говорить Мацун.
Найцікавіше, що якраз напередодні всієї цієї історії з перерахунками тарифів в Житомирі підвищили ціни на опалення і гарячу воду. І за дивним збігом обставин, на ті ж 18%, на які зараз обіцяють скинути ціни.
Так, гігакалорія тепла для населення подорожчала з 1373,6 гривень до 1621,4 гривні. Але при цьому тоді знизили ціни для бюджетних установ (на 17,8%). Зараз же виходить, що населенню по-суті повертають старий цінник на опалення, а реально економити зможуть тільки бюджетники, для яких тепло ще більше подешевшає.
Примітно, що недавно Госпотребслужба Житомирської області виявила, що місцеві тепловими завищили тарифи для населення на 3,2 млн гривень. І запропонувала перерахувати тарифи. КП “Теплозабезпечення” (місто Коростень) їх наказали знизити на 23,26 гривень за 1 Гкал, “Новоград-Волинсктеплокомуненерго” на 19 копійок за 1 Гкал, “Малин Енергоінвест” – на 55 копійок і т.д.
Схожа ситуація в Кропивницького, який, за словами Гончарука, погодився знизити тарифи більше ніж на 28%.
У жовтні виконком тільки погодив місцевим комунальникам підвищення тарифів на опалення. Так, клієнтам КП “Теплоенергетика” встановили тариф на 22% більше, ніж чинний на той час: 55 гривень за квадратний метр (для порівняння: в Києві – 38 гривень за квадрат). Тобто, опалення двущкі в 50 квадратів тягне на 2750 гривень на місяць.
Якщо тепер цінник знизять на 28,7%, то жителі Кропивницького будуть платити трохи більше 39 гривень за квадратний метр (а до подорожчання було близько 43). Тобто, економія буде, але не така велика, як стверджують чиновники.
У Києві тарифи останній раз переглядалися ще в травні, тому і тепло і гаряча вода дійсно будуть коштувати дешевше на 22-23%.
Тобто, далеко не у всіх містах економія реальна. Багато хто пішов на хитрість і спочатку підвищили тарифи, а потім їх знизили.
У деяких містах вже і так подумували про перерахунок тарифів – ще до розпорядження Кабміну. Наприклад, в тому ж Кривому Розі ще з літа піднімали питання зниження цінника на тепло, так як він був одним з найвищих в Україні.
Скажімо, споживачі “Криворіжтепломережа” платять по 56,2 гривні за квадратний метр (майже на 22 гривні дорожче, ніж в Києві). І це вже після здешевлення, тому що раніше – в позаминулому році – було по 72,7 гривень за квадрат.
Зрозуміло, що такі космічні платіжки виявилися практично непідйомною для городян, і вони перестали платити. У підсумку в цьому році Кривий Ріг заборгував за газ майже в 1,2 млрд гривень, і з’явилася реальна загроза зриву опалювального сезону.
Могли б знизити і на 50%
Аналітик інституту Growford Олексій Куц каже, що заявлені знижки – до 20-30% – занадто низькі. Насправді тарифи можна було б знизити куди більш істотно – на 50%.
“З одного боку ціни на газ зараз на мінімумі, з іншого боку – сильно зміцнилася гривня. Все разом це дає зниження ціни на 50%”, – пояснив він. Але місцева влада виявилася перед дилемою – просувати зниження тарифів або залишити їх на колишньому рівні, але, отримавши додатковий прибуток, розрахуватися зі старими боргами (а вони по галузі вже досягають 60 млрд гривень) і підлатати зношені мережі.
Або ж просто дозволити покласти цю різницю в кишеню комунальникам.
І багато вибрали саме такі варіанти.
Навіть зараз, після команди зверху, ціни знижують неохоче і “чисто символічно”.
“Зниження на 20% взагалі не можна вважати зниженням. Це просто індексація з урахуванням зміцнення гривні. У тарифах основна частина – газ, який Україна купує за долари. З урахуванням того як просів курс долара, опалення і гаряча вода вже автоматично мають подешевшати до 20% . і це – без урахування ціни на газ, яка теж впала. Якби тарифи знизилися на 30 – 40%, то можна було б говорити, що про реальний здешевленні, а так це показуха і обман виборців перед місцевими виборами “, – вважає керуючий партнер “Будинок Адвокатів Родзинського” і председате ль ГО “Реформи проти корупції” харків’янин Анатолій Родзинський.
За даними експерта “Публічного аудиту” Тараса Галайди, з травня цього року ціни на газ для виробництво теплової енергії знижувалися. Якщо в листопаді 2018 року ці фірми вони становили близько 7,5 тисяч гривень з ПДВ, то в травні 2019 року – менше 7,2 тисячі, в червні – 6,7 тисячі, в липні – 5,9 тисяч, в серпні – 5, 6 тисяч. Мінімальних значень газ досяг в грудні цього року – 5,1 тисячі гривень.
“Разом з цією ціною щомісяця повинні були знижуватися ціни і на опаленні і гарячу воду, але цього не сталося. Влада, на жаль, була зайнята виборами, потім призначеннями і розпродажем держави, а тому своєчасно не ініціювала перегляд тарифів на опалення і гарячу воду. монополісти, скоротивши витрати через здешевлення газу, теж не поспішала ініціювати перерахунок тарифів у бік зменшенням, отримуючи від населення зайвий гроші.
Внаслідок такого невтручання влади, люди по сьогоднішній день платять за тарифами, розрахованими за ціною газу на листопад 2018 року. Ініціювання урядом “зниження тарифів” – це запізніла реакція на світове зниження вартості газу і спроба постфактум виправити свою бездіяльність, яка призвела до переплат на зітри мільйонів гривень. Влада повинна була провести розслідування за фактом зловживання службовим становищем, що призвело до нанесення матеріальних збитків населенню на сотні мільйонів гривень. Залучити винних до відповідальності. Перерахувати тарифи, виплатити населенню зайві гроші і компенсацію за завідомо неправильні розрахунки і публічно вибачитися. Замість цього команда Зеленського намагається піариться на власних помилках “, – написав у Facebook Тарас Галайда.
“Уряд повинен був провести аудит тарифів, і, виявивши, що вони економічно необґрунтовані, ініціювати розслідування на місцях і залучення винних до відповідальності. Паралельно Кабмін повинен був поміняти формулу розрахунку тарифів – це його пряма компетенція. Тому що нинішній перерахунок – це не зниження тарифів . Якщо газ раптом подорожчає, це дозволить комунальникам тут же підвищити цінник на опалення і гарячу воду. Надійніше було б просто прописати правильну формулу визначення ціни, яка б враховувала лише еконо мически обґрунтовані складові, а не “хотілки” комунальників, аж до втрат на опалення “вулиці” і дорогого автопарку для керівництва “, – говорить глава” Житлового союзу Украни “Олександр Скубченко.