“У 1922 му з України вівезлі скарби, Цінність якіх дорівнювала золотому запасу Російської імперії 1915 року”. Про це в інтерв’ю “Україні молодій” рассказал доктор мистецтвознавства, декан факультету історії і Теорії мистецтва Львівської академии мистецтв Ростислав Шмагало.
Р.Шмагало: – У 1990-ті роки при Кабінеті Міністрів активно працювала Національна комісія по вопросам повернення в Україну культурних цінностей. Ее очолював академік Олександр Федорук. Тоді стали відомімі вражаючі цифри. У Нашій енциклопедії подаємо уточнену інформацію про цінності з коштовно металів, вівезені до России до и после 1917 року.
Так, до музеїв Москви и Петербурга попали 63 Колекції лишь скіфського золота и скарбів Північного Причорномор’я. А ще ж 158 колекцій ранньослов’янськіх скарбів. Із них лишь скарб Із села Мала Перещепіна- це 25 кілограмів золота и 50 кілограмів срібла. І це только у вімірі ваги, но ж ми Розуміємо, что йдет и про історічну, художню, культурну, духовну Цінність ціх промов.
Тільки в 1922 году з церков Центрально-Східної України більшовікі забрали 2850 пудів срібла. Це 45 650 кілограмів. Такоже – три Пуді золота и 1397 каратів коштовно каменів. До Москви й Петербурга вівезлі 150 приватних колекцій iз 200 тисяч предметів, ВАРТІСТЬ якіх становила на тій годину мільярд российских рублей. А це ОБСЯГИ Усього золотого запасу Російської імперії станом на 1915 й!
Це свiдчить, что Україна булу Надзвичайно багато – як культурно, духовно, так и матеріально. ЦІ Цифри наводили Самі ж більшовікі, члени комісій за Із вилучення цінностей. Цінності смороду продавали на Захід, Інколи за сміховіннi суми. Два Унікальні срібні іконостасі з церков України продали до Лос-Анджелеського музею за 3300 и 2700 долларов, у тодішньому еквіваленті.