Польща – союзник України, що допомагає протистояти російській агресії, втім не забуває про власні територіальні претензії. І останніми роками вони стають все зухвалішими.
Кілька років тому в Україні спалахнув дипломатичний скандал. Віце-консул Генерального консульства Польщі в Луцьку Марек Запур назвав український Львів польським містом. – «Львув єсть польське място». Як і «Станіславув». «Львів – то є польське місто і в сучасності можна стверджувати, що Україна подібним шляхом окупувала Крим і Донбас”, – заявив тоді дипломат.
Не схоже на союзницьку позицію. Що цікаво, і відповідальності пан Запур тоді жодної не поніс. Та це був лише початок.
Цього року Генконсульство Польщі в Луцьку вирішило помпезно відзначити…100-річчя створення Волинського воєводства у складі Другої Речі Посполитої!
Громадськість та професійні кола збурила така новина, адже для України події 1921 року мали негативні наслідки, бо УНР втратила західноукраїнські землі. Сучасна Польща щонайменше з 2017 року офіційно заперечує факт окупації Галичини і Волині, а трактує це як «входження до складу РП на підставі міжнародного права». Та на цьому аргументи поляків закінчуються, адже жодних правових актів, які б дозволяли окупацію та ополячення Волині та Галичини не існує.
Тепер же заступник глави МЗС Польщі Шимон Шинковський вель Сенк заявляє, що поляки в Україні зазнають дискримінації щодо свободи віросповідання, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова. За його словами, “становище поляків в Україні змінюється в гірший бік”, це відбувається через об’єктивні та суб’єктивні чинники. Одним із об’єктивних факторів, на його думку, є соціально-економічна ситуація, яка спонукає людей польського походження в Україні емігрувати.
В Івано-Франківську тим часом множаться різноманітні польські організації. В основному, вони ведуть культурну та освітню діяльність. І в цьому немає нічого поганого. Офіційно зареєстрованих організацій, які дійсно щось роблять для польської культури в Франківську, є шість –Центр польської культури, товариство імені Ф. Карпінського, товариство «Приязнь», організація «Родина польська і Європа», товариство польської культури ім. Анджея Потоцького та польсько-українська молодіжна організація «Млоди Станіславув».
Однак більшість із них не так дбають про культурний чи суспільний розвиток польської спільноти міста, як про вигоду, йдеться про посередництво у справі отримання польської візи чи карти поляка. Такі отримали десятки тисяч українців, при чому, навіть без польського коріння. Важливо те, що отримуючи карту поляка, громадянин України присягає на вірність Польщі. А Центр польської культури в Івано-Франківську сприяє розповсюдженню карти поляка… серед місцевих чиновників!
І хоча ми – союзники та стратегічні партнери, не треба забувати, що «береженого Бог береже».
Джерела:
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3341963-mzs-zaperecue-tverdzenna-polskogo-cinovnika-pro-diskriminaciu-v-ukraini.html
https://www.unian.ua/politics/2231511-lviv-to-e-polske-misto-u-mereji-vibuhnuv-skandal-cherez-zayavu-vitse-konsula-polschi.html