Site icon Звістка

Українців попереджають: землетрус в 8-9 балів можуть бути в Україні

Землетруси в Україні

Землетруси – це підземні поштовхи та коливання земної поверхні, що виникають внаслідок раптових зміщень і розривів у земній корі або верхній частині мантії Землі, які передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань. Кожного року в середньому відбувається близько 58 тис. землетрусів у світі. Але досі не можуть точно визначити, де і коли станеться черговий підземний поштовх.

Найпотужніші землетруси, які відчули в Україні, були у 1977, 1981 роках., з магнітудою 7 балів і більше. А найпотужнішим вважається землетрус, що стався 4 березня  1977 року, який тривав  менше ніж хвилину. Підземні поштовхи тоді  відчували не лише в Україні, а й на великій території Східно-Європейської рівнини. В епіцентрі, в Румунії його інтенсивність сягала 8-9 балів.

За офіційними даними, в Румунії число жертв налічувало півтори тисячі осіб, були зруйновані десятки будинків. Руйнування були  та в  сусідній Болгарії. В Україні обійшлося без жертв, жителі окремих регіонів відчули коливання, коли рухалися меблі, люстри, посуд, інше.

На території Кримського півострова зафіксовано понад 30 землетрусів, катастрофічний землетрус 1927 року мав інтенсивність 8 балів.

У Києві землетруси були зафіксовані у 1940, 1977, 1986, 1990, 2004 роках. Сила останніх землетрусів не перевищувала 5 балів. На думку фахівців, максимальна можлива сила землетрусу у Києві становить 5.5…6 балів.

27 жовтня 2004 року був землетрус у чотири бали, попередній 30 травня 1990 року – у 5 балів.

Стара забудова Києва проводилась з розрахунком на 5 балів, тому поштовхи у 5 балів вважалися безпечними, Київ не входив до сейсмічно небезпечної зони.

Зараз ці норми переглянули через будівництво будинків вищих за 25 поверхів. Такі будинки, вважаються  небезпечними об’єктами, тому в них закладається великий запас стійкості. Шестибальні поштовхи вони безумовно витримають, але можуть з’явитися тріщини в перегородках.
Таким чином, поштовхи у 6 балів для Києва є допустимим ризиком. Але за такого землетрусу можуть постраждати сталінки та хрущовки, при побудові яких застосовувався коефіцієнт у 5 балів.

Для розуміння при землетрусі у 12- балів (максимальна кількість) змінюється ландшафт, розташування великих озер та річок, структура рельєфу.

Попередити землетрус неможливо, але у випадку оповіщення про загрозу землетрусу чи появи його ознак слід діяти швидко, та без паніки.

Рекомендації. як діяти під час землетрусів

Exit mobile version