Його оnлакувалu, а він вuжuв: Олексій Погребняк, якого вважалu загuблuм, nовернувся додому після року в nолоні

0
У свої 46 Ольга Погребняк самотужки виховує двох синів: 22-річного Олексія та 7-річного Микиту. У 2014 році старший син почав розмови про війну: Олексій хотів піти на фронт добровольцем, щоб захищати свою державу. Ользі ця ідея не подобалась, та одного дня син все ж виконав задумане, лишивши матері лише коротку записку.

Вперше з фронту син зателефонував через кілька тижнів, щоб мама знала: він живий, здоровий, обов’язково повернеться додому.

“Розмови по телефону завжди були короткі, – пригадує пані Ольга. – Де служить не казав, говорив, що не годиться таке казати, бо ця інформація може потрапити до рук ворога. Одного разу тільки сказав, що служив в “Азові”.

Як і кожна мати, Ольга молилась та сподівалась на краще. Сина обходило лихо, наскільки це взагалі було можливо в таких умовах. Та раптом по телевізору жінка побачила новини про Іловайський котел.

А в серпні сталось найгірше: вона отримала похоронку.

“25 серпня минулого року він востаннє телефонував, а 28 серпня повідомили, що Альоші в мене більше немає. Звичайно, спочатку повірила офіційним паперам. Але потім, коли тіла не віддали, почала сумніватися”, – розповідає вона.

З тих пір розпочались жахливі дні. Мати відчувала, що син живий, не вірила, що він міг її покинути. А в теплому материнському серці і досі жила надія, що він обов’язково повернеться додому. Цілим та неушкодженим.“Усі спроби щось дізнатися були марними. Я шукала інформацію всюди, навчилася користуватися фейсбуком, відкрила свою сторінку, – розповідає Ольга. – Якби не Микита, не знаю, чи дала б собі раду із цим безмежним горем. Я йому про загибель Альоші розповіла, але не одразу, дуже хвилювалась як він це переживе. Але він стійко все вислухав і сказав, що ніколи мене не залишить і буде у всьому допомагати мені”.

А в травні з якогось номеру Ольга отримала повідомлення: “Мамо, я живий”. Першими емоціями були радість і полегшення, але жінка швидко усвідомила, що це міг написати і не її син. Тоді вже доводилось чути історії про тих, хто таким чином видурює у згорьованих родичів гроші.

“Номер не відповідав. Волонтери, до яких звернулася, попередили: це може бути “розводняк”, таких охочих з того боку познущатися з чужого горя багато. Ходила в СБУ, там сказали, що точно визначити, звідки прийшло sms не можна, визначили лише, що з території Донбасу, і що швидше за все це шахраї, тому що мій син загинув і він не значиться в списках полонених та зниклих безвісти”, – пригадує Ольга.

Але віра не покинула серце Ольги. Звісно, пережити таке щастя, а потім величезне розчарування було дуже складно. Але в такі моменти допомагали молитви: “Знаєте, я весь час молилася. Не лише за сина – за усіх хлопців, що воюють на сході”, – каже мати бійця.

Ближче до роковин загибелі сина Ольга побачила дивний сон: величезний, яскравий кущ стиглої калини: “І сон такий дивний, ніби не я на кущ дивилася збоку, а ніби я була калиною… До чого б це? Калина символізує материнство і уособлює дім, батьків, все рідне. Калина – український символ єднання народу: живих з тими, хто відійшов у потойбіччя, і тими, котрі ще чекають свого народження… Може, це якийсь знак від мого Альоші…?” – написала вона тоді у своєму профілі.

Дев’ятого серпня Ольга присвятила Олексію вірш “Синочку, рідний, я вірю що ти повернешся додому”.

А наступного дня він дійсно повернувся.

“Я поїхала до сестри на Волинь відвідати Микиту, він в неї гостював. Повертаюся увечері додому, а сусідка баба Дуся каже: “Олечко, у вас під дверима з суботи якийсь хлопець сидить”. Я до себе, а там Олексій! Мені ноги підломилися…” – згадує Ольга.

Усі ці дні Олексій провів у російському полоні. Коли з’явилась можливість – відправив мамі повідомлення. На нього страшно було й глянути: кістки, мабуть, зрослись неправильно, тому дуже дивно стирчали з-під шкіри. Особливо ребра. Обличчя та голова – у шрамах. Не вистачало декількох зубів. Але він стояв тут, удома, перед мамою. У лікарню йти не захотів. Та і взагалі змінився дуже: боявся різких рухів, майже не міг спати, а якщо і засинав – одразу прокидався від нічних жахів.

Тоді Олексію дуже допоміг малий Микита.

“Він від Альоші не відходив, постійно щось розказував, а той слухав і слухав. Зі мною вони майже не розмовляли, але я не ображалася, досить було того, що обидва вони вдома. Микита зараз такий важливий і гордий, що у нього повернувся брат, навіть не впізнаю його. Питаю у нього про що вони говорили, а він мені відповідає, що це чоловічі розмови”, – каже Ольга.

Одного разу жінка, щоб допомогти синові, покликала психолога. Проте розради, як вона сподівалася, не вийшло: “Вночі кричав так, що доводилося його будити, — говорить Ольга. — Після того довго не міг заснути. Якщо й поринав у сон на якусь мить, то міцно обхоплював голову руками. Здавалося, що ховається від когось. Раз привела додому психолога. Альоша сидів на кухні за столом. Розізлився. Перевернув стіл, вилаяв і пішов у свою кімнату. Зараз його стан кращий. Але досі інколи бачить страшні сни”.

Як ви вважаєте, що найкраще допомагає військовим повернутись до цивільного життя?

джерело

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я