Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 14 вересня за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.
14 вересня за новим церковним календарем відзначають одне з 12 головних свят – Воздвиження Хреста Господнього, а також згадують святителя Іоана Златоуста і Ліснинську ікону Божої Матері. У народі день прозвали Воздвиження. Розповідаємо про традиції та прикмети 14 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
14 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) – Воздвиження Хреста Господнього, преставлення святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського, і день пам’яті Ліснинської ікони Божої Матері.
14 вересня за новим стилем – преставлення видатного подвижника і вчителя Церкви святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського.
Іоан Златоуст був одним із трьох Вселенських святителів (поряд із Василем Великим і Григорієм Богословом). Він народився близько 347 року в Антіохії, в сім’ї воєначальника. Його батько рано помер, а мати виховала сина в християнській вірі. Іоан здобув гарну освіту, а коли померла мати, прийняв чернецтво. Тоді ж він написав свої перші праці, серед них “Шість слів про священство” і “Проти тих, хто озброюється на тих, хто шукає чернецтва”.
Одного разу Іоан виступив проти розбещеності столичних звичаїв і вступив у конфлікт з імператрицею Євдоксією – архіпастиря оббрехали та навіть засудили до страти, але потім імператор замінив страту на вигнання. Після того, як святитель покинув місто, там стався сильний землетрус. Імператриця Євдоксія благала Іоана повернутися. Але через 2 місяці після повернення архіпастиря на нього знову донесли і знову вигнали з міста. Незабаром після цього згоріли храм Святої Софії та сенат.
Останні роки життя святитель Іоан провів у вигнанні. Помер він 407 року, 14 вересня, але день його пам’яті заради свята Воздвиження Животворящого Хреста Господнього звершується 13 листопада. За численні написані праці та видатні проповіді святителя Іоана прозвали Златоустом.
***
Ліснинська ікона Божої Матері – один із чудотворних образів Богородиці. Від ікони було зафіксовано понад 500 чудес, як католицькими ксьондзами, так і православними священиками, і з XVII століття вона є предметом суперечок між католиками і православними.
Чудотворну ікону знайшли на свято Воздвиження Хреста Господнього 1683 року недалеко від села Лісни (нині територія Польщі) – у гілках груші образ віднайшов пастух та потім відніс його до найближчої православної церкви села Буковичів.
Ікона виявилася досить незвичайна – це вирізане рельєфом на темно-червоному овальному камені зображення Пресвятої Богородиці і Немовляти.
Слава про ікону, що чудесно з’явилася, рознеслася округою, і католицьке духовенство вирішило використати образ для поширення католицтва. Ікону забрали у жителів Буковичів і 1686 року поставили її в Ліснинському костелі. На початку XVIII століття ченці католицького ордену заснували в Лісні монастир – там і перебувала ікона довгий час. Та 1863 року ченці взяли участь у польському повстанні, внаслідок чого монастир закрили й перетворили його на православну парафію, а 1885 року тут заснували Лєснінську жіночу обитель Пресвятої Богородиці.
У 1915 році, під час Першої світової, обитель та ікону евакуювали вглиб Росії, а 1917 року черниці переїхали до Кишинівської єпархії, а потім до Югославії. У 1943 році, під час окупації Югославії фашистськими військами, сестер монастиря вигнали до Сербії, а в 1950 році вони вирушили до Франції – разом з іконою. З 1967 року чудотворна ікона знаходиться у місті Провемон, у храмі Ліснинського жіночого монастиря (Франція).
Церковне свято 14 вересня за старим стилем
За старим календарним стилем – день пам’яті святого Симеона Стовпника, на Собор Вінницьких святих і початок індикту, церковне Новоліття.
Про що говорять прикмети на 14 вересня
За прикметами дня можна зрозуміти, якими будуть зима і весна:
вранці заморозки – буде рання зима;
похолодало різко – весна також буде ранньою;
птахи вже полетіли в теплі краї – будуть сильні морози.
У народі 14 вересня – свято Воздвиження, Капусниця. Вважається, що цього дня остаточно настає осінь. Кажуть, якщо 14 вересня побачити птахів, які відлітають, і загадати бажання, то воно обов’язково збудеться.
Що не можна робити 14 вересня
14 вересня, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепу, осуду, а також виступає проти заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.
Цей день – пісний, не можна їсти м’ясо, рибу, молочні продукти та яйця. Вважається, що той, хто на Воздвиження поститься, тому пробачиться сім гріхів.
У народі вважають, що на Воздвиження не можна прибирати, прати, рубати дрова, займатися іншою фізичною роботою. Не слід також давати гроші в борг, починати важливі справи. Суворо забороняється йти до лісу: змії шукають місця для зимівлі, тож велика ймовірність їх зустріти.
Що можна робити 14 вересня
У свято заведено сходити до храму та помолитися за здоров’я, благополуччя і щастя в родині. Перед Ліснинською іконою Богородиці просять про зцілення близьких і дітей від фізичних і душевних хвороб.
Сьогодні готують страви з капусти – її тушкують, печуть з нею пироги. Дім цього дня за старих часів окропляли освяченою в церкві водою – щоб захистити від недоброго.
14 вересня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Ілля, Микола, Олександр, Корнилій, Юліан, Леонтій, Степан, Лук’ян.