Тариф на електроенергію для побутовuх спожuвачів Українu може статu значно дешевше.
Його можна істотно знuзuтu за рахунок того, що населенню будуть продаватu дешеву енергію від “Енергоатому”.
Такuмu планами поділuвся в своєму Facebook вuконуючий обов’язкu главu Міненерго Юрій Вітренко.
Вітренко пише, що люди, які коментують публікації на його сторінці, вже не раз висловлювали думку, чому б побутовим споживачам не продавати електроенергію за низькими цінами від “Енергоатому”.
Адже не секрет, що атомна енергетика сьогодні найдешевша за собівартістю. Отже, саме її продукт і повинні відпускати для населення.
Вітренко імпонує така ідея – зробити тариф на електроенергію для побутових споживачів на основі тієї енергії, яку виробляє “Енергоатом”. На його думку, “Енергоатом” міг би продавати її за ціною собівартості плюс 10% прибутку.
“Енергоатом, як виробник дешевої електроенергії, буде продавати електроенергію в першу чергу для потреб вразливих споживачів (велика частина населення) і захищених споживачів (яких не можна відключати) – за собівартістю плюс 10% прибутку. Для людей – стабільна, зрозуміла ціна. Для Енергоатому – стабільний дохід, що покриває витрати “, – пише Юрій Вітренко.
При цьому він додає, що в собівартість електроенергії від “Енергоатому” обов’язково повинна входити інвестиційна складова, тобто гроші, які потрібні для відтворення виробничих фондів і розвиток атомної енергетики.
При цьому надлишки виробленої енергії – тієї, що не пішла на забезпечення потреб населення, “Енергоатом” міг би продавати на ринку, але вже за іншою ціною.
До сих пір (до кінця 2020 року) “Енергоатом” був зобов’язаний продавати 50% виробленої енергії по 1 копійці за кВт-годину, що призвело до величезних збитків в області атомної енергетики. Зараз компанії “Енергоатом” продовжили дію спеціальних зобов’язань до 1 квітня 2021, однак за більш м’яким нормативам. Компанія зобов’язана продавати 40% виробленої енергії за ціною 15 копійок за кВт-годину. Однак і з таким тарифом на електроенергію в компанії прогнозують за перші три місяці року збиток у розмірі близько 4 мільярдів гривень.
Насправді, сама компанія “Енергоатом” оцінює свій тариф на електроенергію в межах 0,54-0,57 гривні за кВт-годину.
Для споживачів тариф на електроенергію все одно буде вище, ніж цей
Адже енергію від “Енергоатому” потрібно передати до кінцевого споживача і довести її до кондиції. Для цього потрібно утримувати розгалужену мережу ліній електропередач, підстанції, а також персонал, який все це буде обслуговувати. Тобто, для побутових споживачів все одно тариф на електроенергію буде вище, ніж він буде на виході з “Енергоатому”, проте значно нижче, ніж зараз.