Водоспад Вікторія, який знаходиться на кордоні між Зімбабве і Замбією (Африка), обмілів до рекордного рівня. Четвертий у світі по ширині і один з найбільших по витраті води, водоспад майже вичерпався і перетворився в цівку, інформує Ukr.Media.
Причина — найсильніша за століття посуха, від якої потерпає весь південний схід Африки. Рівень води в річках, що живлять Вікторію, знизився до критичного рівня — так катастрофічно водоспад не пересихав за останні 25 років.
Президент Замбії Едгар Лунгу сказав, що ситуація більш ніж серйозна і загрожує вийти з-під контролю. За його словами, причина тому — глобальна зміна клімату, боротися з наслідками якої можна лише спільно. “Ми хочемо передати наступному поколінню Замбезі без всесвітньо відомого водоспаду Вікторія? Треба вжити заходів прямо сьогодні”, — вимагає він.
Проблема має такий масштаб, що фахівці не виключають: зміна клімату може призвести до повного знищення водоспаду Вікторія. Але це далеко не всі вчені так думають.
Каітано Дубе з Ваалського технологічного університету (ПАР) нагадує, що завжди були сезонні коливання клімату і періоди посухи. Вчений кілька років вивчає зміну водоспаду Вікторія, і він засумнівався в тому, що в даний час водоспад переживає найсильнішу за останні десятиліття засуху.
За його словами, в період з 1976 по 2019 роки на водоспаді Вікторія було зареєстровано не менше одинадцяти років посухи. Що дійсно турбує дослідника, так це спостереження, пов’язані з сезоном дощів: сезон змістився, став коротшим і більш екстремальним. Дослідження Каітано Дубе, проведене ним у 2018 році, показало, що річний рівень опадів з 1976 року навіть збільшився з 600 міліметрів до 680 міліметрів у 2016 році. Однак дощі стали короткі, але сильні, і довше тривають посушливі періоди.
“Якщо періоди посух почастішають, тоді, можливо, варто говорити про зміну клімату”, — підтримує колегу Гаральд Клінг, експерт по річці Замбезі.
Але те, що на планеті стає тепліше, безсумнівно. Згідно з дослідженням Дубе і професора Годуелла Нхамо, середня температура на водоспаді Вікторія збільшилася на 1,4 градуса в період з 1976 по 2016 рік. Чи стане підвищення температури загрозою для життя водоспаду? Чи може він засохнути назавжди? “Ні, — відповідає експерт Дубе. — Ймовірність дуже мала, принаймні, в найближчі 50 років”.