Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов пояснив, чому на тлі зміцнення гривні ціни на імпортні товари не знижуються.
“За рік курс посилився на 12% (листопад 2019 до листопада 2018). За той же час середня номінальна зарплата зросла на 16%. Перший фактор тисне на зменшення цін імпортних товарів (зменшення вартості пропозиції). Другий тисне на збільшення цін (посилення попиту ). Результат – ціни на товари із значною імпортної складової збільшилися на 0,3%. Фактично обидва чинники збалансувалися. Це якщо спрощено “, – написав він у Facebook, пише segodnya.ua.
Міністр також нагадав, що ціни на сигарети, до речі, ростуть через збільшення акцизів.
“Якби акцизи не збільшували, і був би більш конкурентний ринок за певними іншими позиціями, то можливо загальна інфляція за імпортними товарами була б негативною”, – написав Милованов.
Раніше в Нацбанку заявили, що зміцнення гривні має позитивний вплив на економіку, але короткостроково може негативно вплинути на окремі сегменти.
“Впливаючи на доходи держбюджету, зміцнення гривні формує економію по частині витрат на валютних запозиченнях і обслуговуванні валютного боргу, держзакупівлі імпортних товарів (наприклад, медикаментів). Більш сильна гривня також сприяє здешевленню енергоносіїв та уповільнення трудової міграції”, – йдеться в повідомленні НБУ.
У НБУ також зазначили, що плюси від зміцнення курсу є і для компаній-експортерів.
“По-перше, це частково знижує собівартість продукції, яка буде направлятися на експорт, адже до 50% витрат українських експортерів прямо або побічно здійснюються в іноземній валюті (сировина, обладнання, паливо і т.д.). По-друге, зміцнення обмінного курсу збільшує конкурентоспроможність українських компаній в залученні робочої сили “, – йдеться в повідомленні.