У 2020 році курс гривні навряд чи буде стабільним: зміцнення не триватиме довго, за яким послідує падіння курсу аж до 22 гривень за долар.
Як повідомляє “Апостроф”, завдяки своєму зміцненню, гривня стриножила інфляцію, збільшила зарплати українців у валютному еквіваленті, а отже, припинив відтік заробітчан. І ще – істотно скоротила державний борг, який сьогодні становить менше 50% ВВП. У першому півріччі гривня, найімовірніше, буде рости далі – особливо, якщо Україна таки отримає чергову позику від МВФ.
У той же час, фахівці запевняють, що така ситуація не триватиме вічно. Платою за зміцнення грошей може стати ефект пружини: несподівано різке падіння національної валюти.
“Іноземці завели сюди 4,5 мільярда доларів, але це спекулянти: вони прийшли, вони заробили 30-40% річних, гривня зміцніла, процентні ставки впали. Вони дивляться: ну, все, пора йти. І тільки питання, коли вони почнуть іти . Це почнеться влітку, а може, й раніше. і ми отримаємо миттєве, різке ослаблення гривні “, – вважає економіст Ерік Найман.
Але принаймні в найближчі місяці експерти потрясінь не очікують. І кажуть, що раніше, ніж пружина вистрілить, можемо побачити долар і по 22 гривні.
“У новий рік і нове десятиліття гривня увійшла поблизу трирічних максимумів до долара. Якщо Світ не накриє хвиля паніки на тлі загострення торгового конфлікту США і Китаю або нового конфлікту між США і Європою, то ралі може продовжитися. Цілком можливо, що пара може вирости до максимумів 2015 року на рівні 20-21 за долар “, – цитує слова керівника” EXANTE Україна “Володимира позна сайт” Сегодня “.
У той же час, керівник підрозділу з корпоративного аналізу компанії ICU Олександр Мартиненко прогнозує зміцнення гривні і далі.
“Ми очікуємо, що приплив іноземної валюти від міжнародних інвесторів в гривневі держпапери продовжиться і в 2020-м і може скласти еквівалент 2-2,5 млрд доларів, що дасть гривні великий потенціал для подальшого зміцнення в першому півріччі. Зростаючі доходи від продажів українських агроекспортеров і їх попит на гривневий ресурс напередодні весняної посівної кампанії також нададуть традиційну сезонну підтримку національній валюті. Додатково сприяти зміцненню гривні буде і продовження транзиту по території України. в резул ьтате протягом першого півріччя гривня може зміцнитися до рівня 22 грн / долар з високими шансами ще більшого зміцнення “, – говорить експерт.
А от у другому півріччі 2020 го може початися ослаблення гривні, попереджають експерти. Однією з причин може стати планомірне зниження облікової ставки НБУ і, відповідно, прибутковості гривневих ОВДП. Економісти не виключають, що з падінням прибутковості українських цінних паперів може знижуватися і інтерес іноземних інвесторів до них, що виллється в зменшення потоку валюти в Україну.
“У другій половині 2020 року гривня може почати ослаблення, оскільки попит іноземців на гривневі ОВДП може істотно ослабнути, а торговий дефіцит продовжить розширюватися. В результаті курс гривні на кінець 2020 року може скласти 25-25,5 грн / долар”, – вважає він .