Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг призначатимуть за новими правилами. Управління соцзахисту припинять особистий прийом громадян із 1 січня 2021 року.
Про це повідомила міністерка соціальної політики Марина Лазебна в ефірі програми «Сніданок з 1+1».
Тепер заяву можна подати у місцевій громаді, поштою або онлайн на офіційному сайті або у додатку «Дія».
«Управління соцзахисту припинили особисто приймати громадян. Це пов’язано з реформою децентралізації. У громадах є соціальні підрозділи, які повинні приймати заяви від людей. Це стосується 67 видів допомог. Зокрема, і за субсидіями», – повідомила Лазебна.
Крім того, для тих трьох мільйонів людей, які вже є у програмі, нічого не змінюється.
«Ми автоматично повністю перепризначили близько трьох мільйонів домогосподарств субсидії», – сказала вона.
За словами Лазебної, уряд у цьому році тричі переглядав програму отримання субсидій.
«Останнє рішення, яке прийняли у грудні, стосується людей, які отримують допомогу по частковому безробіттю. Бо є умова – три місяці потрібно сплачувати єдиний соціальний внесок», – повідомила міністр.
Відтепер, отримати допомогу можна і у тому випадку, якщо у родині хтось доглядає за особою з інвалідністю.
«Легше це зробити буде і тим, хто став безробітним. Адже тепер доходи беруться за останній місяць, а не за пів року, як було раніше. Ті громадяни, які раніше не підпадали під програму, можуть подавати документи у будь-який момент», – сказала Лазебна.
Також, українці, родичі яких працюють за кордоном, можуть отримати субсидії.
«Ми не будемо звертати уваги на цю позицію. Бо раніше треба було декларувати», – сказала Лазебна.
Варто відзначити, що як пише видання “Страна” Кабмін на засіданні 28 грудня затвердив “Порядок доступу до інформації в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу органів, які здійснюють державні виплати”.
Це нормативний акт до закону про верифікації, тобто фактично з 1 січня вся система перевірок вже може повноцінно працювати.
Закон про верифікації передбачає три рівні моніторингу претендентів на бюджетні кошти – до отримання (на етапі подачі документів), під час і після завершення виплат. Причому, якщо на останніх двох етапах з’ясується, що людина надала неправдиві дані, їй тут же зупинять виплати і змусять повернути те, що він вже отримав (в разі потреби – через суд).
Нова норма націлена на відсікання претендентів на виплати ще на першому етапі – подачі документів.
Так, органи соцзахисту зможуть в режимі реального часу отримувати доступ до всіх державних баз даних та реєстрів, щоб оперативно перевіряти подані людиною документи. Також в разі необхідності будуть тут же призначатися додаткові перевірки. Мінімізується і можливість помилки, скажімо, що людині, яка не має права на ту чи іншу пільгу, її раптом призначать, – відзначили в Кабміні.
Щоб отримати доступ до інформаційно-аналітичної платформи, органи, що здійснюють державні виплати, повинні будуть укласти договір з Мінфіном. Сам доступ до даних буде для них безкоштовним.
Експерти бачать зв’язок між підвищенням тарифів і посиленням перевірок одержувачів державних виплат. Вважають, що порядок по верифікації поспішали прийняти в першу чергу через субсидії.
“В середньому платіжка поважчає приблизно на тисячу гривень”, – підрахував глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Тобто претендентів на субсидії напевно стане більше.
При цьому грошей на субсидії на наступний рік заклали менше, ніж на рік, що минає. У бюджеті – 2021 передбачено на компенсації по комуналці 36,6 млрд, що на 2,7 млрд менше, ніж в 2020 році.
Тому зараз почнуть особливо жорстко проводити перевірки, відмовляючи в субсидії з найменшого приводу, – вважають експерти.