Уряд готується змінити пенсійну систему в Україні. У середу, 27 листопада, Кабмін доручив Мінсоцполітики розробити законопроект про введення обов’язкової професійної накопичувальної пенсії, а також подати пропозиції про систематизації надбавок, підвищень і доплат, пише “Країна”.
Частина пропозицій вже міститься в звіті Мінсоцполітики про пенсії, який представили на засіданні уряду.
Серед ініціатив – пропозиція підвищити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і впровадити якісь “корпоративні пенсії”, які поки стосуються лише представників “шкідливих” професій, що, в свою чергу, може “звільнити” держбюджет від виплат пільгових пенсій. Також серед ідей – скасування деяких надбавок. Ці виплати хочуть оптимізувати. І головною зміною є відв’язування пенсій від прожиткового мінімуму, а прив’язка до “базової величини”, яка буде щорічно визначатися урядом.
Економія на пенсіонерах
Головна мета Кабінету міністрів у пенсійній системі – зробити її “більш ефективною”, щоб вона допомогла захистити держбюджету від зайвих розтрат.
За оцінкою Мінсоцполітики, витрати держави на пенсії, зокрема на доплати, пільги і т. Д. До кінця 2019 року становитимуть близько 124 млрд грн, в 2018 році цей показник був 99,4 млрд грн, а в 2016 – 64,8 млрд грн. При цьому найбільш “витратними” для держави є військові пенсії, на які в цьому році пішло 23,5% фінансування. Ще 21,2% грошей витратили на доплати до мінімальних пенсій.
Прожитковий мінімум
Розмір більшості доплат і надбавок розраховується в прив’язці до прожиткового мінімуму, тому постійно зростає. При цьому є ряд надбавок, які останнім часом не збільшувалися. Наприклад, сім’ям загиблих учасників війни і бойових дій (близько 399 гривень на місяць). Дітям війни доплати збільшили всього на 66,4 гривні, по догляду за одинокими пенсіонерами – на 50 гривень і т. Д.
Пенсія – за рахунок роботодавців
Ще одне рішення по “оптимізації” доплат може бути для цілої категорії пенсіонерів-пільговиків. Йдеться про працівників шкідливих виробництв – шахтарів, металургів, які працюють у доменних печей, персоналі хімпрому та інших. Вони мають головну пільгу – вихід на заслужений відпочинок без прив’язки до пенсійного віку, і пенсія у них вище. Частина виплат для цієї категорії пенсіонерів здійснює Пенсіоннний фонд, а частина – виділяється з держбюджету.
Але в Мінсоцполітики придумали, як можна заощадити на цих людях бюджетні кошти. Так, для таких підприємств планується вести поняття деяких “корпоративних пенсій”. Це буде обов’язкова накопичувальна система за рахунок роботодавців.
“Таке нововведення обговорюється вже давно. Планується, що для підприємств збільшать ЄСВ. 22%, як і зараз, буде йти до Пенсійного фонду, а ще 7-15% – на накопичувальні пенсії працівникам. Втім, поки неясно як буде вирішене питання збереження цих грошей. Виходить, що вони будуть перераховуватися в недержавні ПФ, а ті стануть їх інвестувати в різні проекти. При виході людини на пенсію за вислугою років (скажімо, в 50 років), саме з цих коштів йому виплачуватимуть пенсію. Аж до досягнення нею пенсійного віку (60 років). Потім пенсію ста немає сплачувати державний Пенсійний фонд. Але якщо недержавний фонд – держатель накопичувального рахунку – раптом збанкрутує, то, виходить, що людина взагалі залишиться без пенсії. Це питання потрібно додатково врегулювати, щоб зняти подібні ризики “, – пояснив глава управління соціального страхування та пенсійного забезпечень Федерації профспілок Володимир Максимчук.
За словами аналітиків, така система може привести до додаткового податкового навантаження, що може викликати в економіки. А “шкідливі” підприємства також переживають не найкращі часи.
ревізія доплат
Як відзначають в Мінсоцполітики, ще одна проблема з пенсіями – заплутаний перелік доплат. Держава вводить одні надбавки, не проаналізувавши ефективність інших, в результаті вони часто перетинаються. Скажімо, інваліди війни зараз отримують відразу кілька доплат: цільову грошову допомогу, підвищення до пенсії, щомісячну адресну допомогу.
Тому пропонується “удосконалити” механізм визначення надбавок, переглянути існуючі доплати на предмет скасування “однотипних” і “неефективних”. Зокрема, зміниться механізм призначення доплат по догляду за пенсіонерами. При цьому, як зазначено в рекомендаціях Мінсоцполітики, “має враховуватися матеріальне становище пенсіонерів і їх сімей”.
Тобто не виключено, що буде “верифікація” пенсіонерів. І, якщо раптом з’ясується, що їх діти і внуки непогано заробляють, то доплати по догляду за людьми похилого віку можуть урізати або зовсім скасувати.
пенсії військовим
Цій категорії населення пенсії виплачує Пенсіоннний фонд (мінімалку), інші надбавки йдуть з бюджету. За перші шість місяців поточного року ПФУ виділив на ці цілі 13,7 млрд грн. Це створює чималу навантаження на держбюджет.
Мінсоцполітики пропонує “передати” військових повністю на забезпечення Пенсійному фонду і змінити формулу нарахування військових пенсій, перевівши цю категорію до загальної. Це нібито дозволить наблизити пенсії військовослужбовців до “фінансово обґрунтованим єдиними принципами пенсійного забезпечення”.
Однак це позбавить військових пенсіонерів можливості оскаржити в суді, наприклад, заниження деяких коефіцієнтів.