Минає рік як Володимир Зеленський пройшов другий тур виборів президента, який відбувся 21 квітня 2019 року.
Про це пише 24 канал.
За Зеленського тоді проголосували 13,5 мільйона українців – 73%. Що ж вдалося зробити президенту, а в чому він зазнав невдачі?
Війна і мир
Беззастережною перемогою лідера України є те, що він повернув з полону частина українців, які утримуються в Росії і окупованій території, в тому числі і тих, хто провів роки в неволі, зокрема Олега Сенцова, Олександра Кольченко та інших.
Але не дивлячись на це, навіть обмін полоненими в суспільстві викликав суперечливі емоції, так як Україна віддала ворогові своїх громадян – колишніх «беркутівців», яких звинувачували в розстрілах Майдану, а також свідка катастрофи літака МН17 Володимира Цемаху. Зазначених осіб українська держава змушена була судити самостійно, а в Росії їх просто відпустили на волю.
Зеленський також пообіцяв побудувати в Станиці Луганській міст, необхідний для пересування людей через лінію розмежування і йому це вдалося зробити. Побудовано також були пункти пропуску до Криму «Чонгар» і «Колончак» Плюс.
Верховною радою нарешті визнані українські добровольці і надані їм статус учасників бойових дій – позитивно. Однак на цьому досягнення на полі бою закінчуються.
Гарант країни спробував запустити переговорний процес в Нормандські форматі і зупинити вогонь (розведення сил), але це до зрушень фактично не привело.
Проблемою також залишається повернення окупованого Криму, адже поки що не було озвучено чіткого плану залучення Росії до відповідальності. Зате заклики деяких «слуг народу» про відновлення водопостачання на окупований півострів викликали резонанс.
Політична система
Серед плюсів є прийняття нового Виборчого кодексу і повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яку скасували за Петра Порошенка.
Народних депутатів також нарешті позбавили недоторканності, а сам Зеленський ініціював прийняття закону про імпічмент президента. Запроваджено відповідальність і за кнопкодавство і прогули депутатів.
Відзначається, що для президента важливим випробуванням стали перші випадки кнопкодавства, приховані темні плями в біографіях депутатів, а також скандальні листування в сесійній залі. Так, штрафи, позбавлення посад і навіть виключення з фракції стали важкими рішеннями.
кадри
Зеленський також стримав обіцянку, привівши в політику новачків.
«Так, серед них є і проблемні персонажі, адже процес оновлення йшов дуже швидко. Але Верховна Рада оновилася більш ніж на 80%, помолодшала найсильніший за всю історію парламентаризму. Оновилося і помолодшало уряд. Так, у них немає досвіду, вони роблять помилки. Але приходу нових хотіло суспільство », – каже політолог Володимир Фесенко.
Однак, даний фактор незабаром може втратити силу, адже в партії «Слуга народу» вже заявили, що відійдуть від принципу 100% нових облич на місцевих виборах.
До того ж, кадрову політику лідера країни критикують найбільше. Згадати лише призначення люстрованого Андрія Богдана і одіозного міністра МВС Арсена Авакова, який по всій видимості переживе на своєму посту і самого Зеленського. Додатково до цього президент призначив на ТОП-посади своїх знайомих і партнерів по «Кварталу». Наприклад, Сергія Сивого і Івана Баканова. Але не дивлячись на це Зеленський показав вміння швидко змінювати уряду.
корупція
За словами політолога Валентина Гладких, не було жодного гучного скандалу, де фігурував би президент. Є брат Єрмака, проте не сам Зеленський. За часів Порошенко були зовсім інші масштаби.
У свою чергу, Ігор Рейтерович зазначив, що в цілому Зеленський відповідає за свої слова. Він намагається боротися з корупцією.
Економіка
Частково запроваджується ринок землі, але Зеленський не зміг налагодити діалог з усіма зацікавленими сторонами.
Досягненням можна вважати закриття нелегального грального бізнесу, а також скасування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво, яка фактично не працювала, але давала можливість правоохоронцям шантажувати бізнес.
Тим часом, недовиконання бюджету і соціально-економічний блок показали, що «епохи бідності» не прийшов кінець. Тим більше, що в умовах карантину та світової економічної кризи Зеленського ще чекаю прийнятніший випробування.
«Але громадяни позитивно оцінюють дії президента, який дуже швидко ввів жорсткий карантин, що дозволяє уникнути катастрофічного рівня зараження COVID-19. «Як показують останні дослідження, люди задоволені діями влади. Якщо порівняти з РФ, карантинні заходи були правильні », – каже політолог Тарас Загородній.
олігархи
Відзначається, що Зеленський зробив кілька грамотних кроків, зокрема, «антіколомойскій» закон, який «слуги народу», по всій видимості, мають намір продавити.
наостанок
Позитивну реакцію отримав і запуск програми «Дія», то що обіцяв Зеленський – держава в смартфоні.
В цілому політологи вважають, що президент виконав деякі свої обіцянки і прагне в майбутньому продовжувати це робити.
До того ж, згідно з останніх соціологічних досліджень, Зеленський зберігає досить високий рівень довіри у виборців.