Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію “Ситуація із правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі, Україна”.
За резолюцію проголосували 65 країн, проти – 23.
Серед іншого в документі йдеться про таке:
• Одержання території внаслідок агресії не може та не буде вважатися законною дією. Росія повинна припинити політику зміни демографічної ситуації в Криму, насамперед шляхом переселення туди свого населення, а також примусового виселення.
• Засуджуються масові затримання активістів і захисників прав людини на основі звинувачень у підтримці тероризму, зокрема представників громадянської ініціативи “Кримська солідарність”.
• Росію закликають припинити переслідування та звільнити осіб, затриманих за висловлювання думок, зокрема до початку окупації.
• Засудження практики призову чоловіків із Криму до російської армії та кримінальні переслідування тих, хто відмовляється від служби.
• Росія повинна негайно звільнити всіх незаконно затриманих громадян України та забезпечити їхнє безпечне повернення на Батьківщину.
• Міжнародну спільноту закликають продовжувати в межах міжнародної адвокації викриття порушень РФ прав людини як на двосторонньому, так і на багатосторонньому рівнях.
Проти ухвалення резолюції, крім РФ, голосували Вірменія, Білорусь, Бурунді, Камбоджа, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Гвінея, Індія, Іран, Киргизстан, М’янма, Нікараґуа, Філіппіни, Сербія, Судан, Сирія, Уганда, Венесуела та Зімбабве.
В свою чергу, голова Постійного представництва України в Організації Об’єднаних Націй (ООН) Володимир Єльченко наголошує, що окупований Росією Крим є невід’ємною частиною України.
Про це Єльченко заявив на засіданні Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку, яка підтримала оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній республіці Крим та Севастополі (Україна)».
Дипломат нагадав, що вже четвертий рік поспіль Генасамблея ООН розглядає відповідну резолюцію і засуджує усі зусилля, спрямовані на легітимізацію або нормалізацію спроби анексії Криму Росією, що є незаконною дією відповідно до міжнародного права.
Також він додав, що такі дії РФ є причиною масових порушень прав людини на півострові. У цьому зв’язку Єльченко зауважив, що сьогодні мета ухвалення резолюції полягає у тому, аби припинити триваючі порушення прав людини у тимчасово окупованому Криму. Крім того, резолюція має сприяти неминучій деокупації українського півострова.
«У ній також підкреслюються зобов’язання та юридична відповідальність держави-окупанта за серйозні та навмисні порушення чинних угод в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права», – заявив Єльченко.
Він нагадав, що ситуація з окупацією Криму і негативний вплив окупації на права людини перебувають на порядку денному багатьох міжнародних організацій і розглядається у міжнародних судах і трибуналах.
«Крим є і буде залишатися невід’ємною частиною України», – наголосив Єльченко.