У квартирі глави КСУ Олександра Тупицького співробітники ДБР на цьому тижні провели обшуки – відомо, що вони вилучили боєприпаси та електроніку.
Сам Тупицький пізніше заявив, що він не знав, що вони взагалі шукали і назвав обшуки спробою остаточно вижити його з Конституційного суду. В цей же день Тупицький, до слова, пропустив чергове засідання суду у його справі і додав, що “засідання нікуди не дінеться”.
Примітно, що дії проти Тупицького почалися після того, як в Україну прилітав з візитом держсекретар США Ентоні Блінкен.
Vesti.ua розповідають, що відбувалося під час обшуків і чим це може бути небезпечно.
У четвер, 13 травня, співробітники ДБР проводили обшуки в будинку Олександра Тупицького, указ про призначення якого на посаду судді Конституційного Суду скасований президентом. При цьому, слідчі повідомили, що обшуки також проводили за іншими адресами, в тому числі в Василькові під Києвом. Слідчі дії були санкціоновані Печерським районним судом Києва. Повідомлялося, що обшук проводився в присутності Тупицького, його дружини, двох малолітніх дітей і адвоката. При цьому, відомо, що постанову про обшуки Печерський суд прийняв ще в кінці квітня – тоді джерела в КСУ говорили, що Тупицький нібито знає про майбутні обшуки.
Пізніше сам Тупицький розповів, як слідчі ДБР проводили обшуки за місцем його проживання і що їм вдалося вилучити. Він заявив, що до сих пір не знає, що саме правоохоронці шукали в його будинку на вулиці Михайла Драгоманова. Він також уточнив, що правоохоронці під час обшуків вилучили у нього: патрони до зареєстрованого мисливського карабіну, жорсткий диск зі старого комп’ютера, старий телефон дружини, у якому “навіть не було сім-карти”. Тупицький пов’язує раптові обшуки слідчих ДБР з тиском на нього. Він вважає, що таким чином його хочуть вижити з КСУ.
“Я називаю це знущанням. Потрібно витерти ноги об голову Конституційного суду, щоб він здався морально і пішов “, – заявив він.
До слова, в день обшуків у Тупицького мало проходити засідання суду у справі, в якій він виступає підозрюваним – його звинувачують у підкупі свідка і введенні в оману суду шляхом завідомо неправдивого показання свідка. За його словами, він не прийшов до суду, тому що має проблеми зі здоров’ям.
“Я не ухиляюся від явки в суд. Але що важливіше – участь в засіданні або стан свого здоров’я? Засідання нікуди не дінеться”, – заявив Тупицький.
За словами політологів, до того, що за Тупицького знову так різко взялися правоохоронці, причетні чиновники з Банкової – екс-глава КСУ намагається повернути собі портфель, тому в ОПУ хочуть цьому будь-якими можливими способами запобігти. Тобто, ДБР виглядає провідником волі та інтересів Офісу, який давно конфліктує з Тупицьким.
За словами політолога Володимира Цибулька, обшуки у Тупицького – це “реакція на його опір”.
“Йому пропонували залишити посаду і піти, він почав боротися за свій портфель, ну, не безуспішно – це ОАСК, це Верховний суд. Зрозуміло, що чиновників на Банковій призвело це до стану неймовірною люті “, – говорить політолог.
За словами політолога Олексія Якубіна, обшуками Тупицького намагаються “максимально деактивувати” в КСУ. “Ми бачимо, що влада зараз намагається змусити Тупицького піти у відставку, піти самостійно. Більш того, зауважте, президент видав указ про відсторонення, хоча це не належить до повноважень президента “, – говорить Якубін і додає, що влада намагатиметься” зробити йому такі умови, щоб він пішов сам “.
Політолог вважає, що обшуки – це також і спроба влади “продовжити боротьбу” за КСУ. “Ми бачимо, що є навіть спроби створення паралельних засідань. Зараз в КСУ ситуація своєрідного двовладдя, з одного боку є Тупицький з іншого боку – Головатий, який швидше орієнтований на Банкову. По суті ця ситуація з двовладдям зараз заблокувала роботу Конституційного суду “, – вважає політолог.
За словами Цибулька, “схема захисту Тупицького”, яку він зараз активно використовує, потім може стати типовою для всіх суддів, яких захочуть “зняти”.
“Влада все це робить, щоб провести реформу суду і ротацію частини суддів, особливо найбільш заплямованих. Тупицький може бути в цьому питанні показовою жертвою, щоб показати, що всі схеми, які в вас припасені на чорний день, вони, мовляв, діяти не будуть. Тому така груба поведінка по відношенню до Тупицького з боку Банкової “, – говорить політолог і додає, що в підсумку проти глави КСУ можуть піти в хід і інші методи – це можуть бути не тільки обшуки, а й нові кримінальні справи, і тиск, і зрештою звільнення.