У «Нафтогазі» придумали як вирішити проблему з теплогенеруючими компаніями, які заборгували монополісту непідйомні суми за поставлені енергоресурси. Що б українці не залишилися взимку без тепла, борги теплокомуненерго хочуть перекласти на плечі місцевих і державного бюджетів. Тобто всіх платників податків.
Відповідний механізм в «Нафтогазі» запропонують українському уряду, щоб не відмикати боржників від поставок газу взимку, пише ubr.ua.
Сама затія декларативно несе вельми добру справу: зберегти поставки газу навіть тим тепловикам, які не здатні забезпечити мінімальний рівень розрахунків з «Нафтогазом». Але якщо до завершення опалювального сезону виробники тепла не розрахуються за поставлене паливо, його борги покриють з держбюджету з подальшим зменшенням дотацій відповідним місцевим бюджетам.
«Якщо через бездіяльність ТКЕ або місцевих органів влади не будуть укладені договори з Нафтогазом за запропонованою моделі, газопостачання таким ТКЕ має бути припинено операторами системи розподілу. Таким чином, відповідальність за рівень оплати газу тепловиками буде покладено на місцеву владу, які будуть мати всі необхідні інструменти і важелі для здійснення відповідного контролю », – повідомили в НАКу.
Неплатників повинні відключати
Відносини між Нафтогазом і підприємствами, які виробляють тепло і поставляють газ населенню, регулюються «Положенням про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.18 № 867.
Згідно з цим положенням, рівень розрахунків виробника теплової енергії повинен становити не менше 90%.
Також дозволяється укласти договір про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ або подати узгоджений НАК Нафтогаз України і виконавчим органом відповідної місцевої ради графік погашення боргу, і відповідно виконувати цей графік і здійснювати поточні розрахунки за спожитий природний газ.
Якщо рівень розрахунків за газ становить менше 90%, не виконується графік погашення боргів, «Нафтогаз» не має законного права продовжувати поставки газу такому контрагенту.
За даними «Нафтогазу», на 10 жовтня 2019 року рівень оплати нижче 90% мають 74 підприємства ТКЕ. Тобто, якщо вони не сплатять борг і не підвищать рівень оплати до необхідного відсотка, «Нафтогаз» повинен буде відрізати їх від труби.
«Деяким підприємствам, для досягнення 90-процентного рівня оплати необхідно сплатити відносно невелику суму 80 000-200 000 грн., Але по деяким виробникам тепла мінімальний платіж становить 20-200 млн. Грн., Що ставить під загрозу початок опалювального сезону в зоні роботи таких підприємств », – розповів UBR.ua провідний експерт« Публічного аудиту »Тарас Галайда.
Хто в зоні ризику
Найбільші борги в Україні мають такі підприємства.
Мінімум 15 населених пунктів України потрапляють в зону ризику через найбільших боргів за газ підприємств ТКЕ, які обслуговують ці населені пункти.
Цілком очевидно, що для уникнення серйозних соціальних наслідків боргову проблему потрібно вирішувати. Однак запропоновану «Нафтогазом» ідею експерти називають нездійсненною. Основних причин цьому дві:
По-перше, на це повинні бути вільні кошти в бюджеті, яких немає, а знімати їх з заробітної плати бюджетників або будівництва доріг ніхто з депутатів не буде.
По-друге, немає законних підстав для того, щоб Верховна Рада або місцева рада брали на себе зобов’язання по самостійним господарюючим суб’єктам. Навіть якщо підприємство ТКЕ відноситься до комунальної власності, воно особисто несе відповідальність за свої фінансові зобов’язання, не кажучи вже про приватні компанії, борги яких «Нафтогаз» вирішив повісити на бюджет.
«Формула« Нафтогазу »нічого нового, а тим більше, позитивного, не додасть – у людей грошей більше не стає, штучне завищення мінімальної заробітної плати не впливає на зростання добробуту. Навпаки, такі заходи заганяють підприємців все більше в тінь, що і позначається на всіх інших сферах економіки. За боржників ніхто платити не буде – вже просто нічим », – говорить президент Асоціації ОСББ« Розвиток самоврядування »Станіслав Драганов.
Є набагато простіший вихід з даної ситуації, але він не сподобається «Нафтогазу», кажуть експерти. Йдеться про внесення змін до постанови Кабміну, яким можна знизити мінімальний рівень оплати з 90% до 60% для всіх підприємств ТКЕ.
«Це негативно позначиться на фінансових показниках« Нафтогазу »і, можливо, призведе до збільшення заборгованості, але опалювальний сезон буде врятований. А НАК якось це переживе – газові запаси на рекордному рівні в 21 млрд. Кубів, гострої необхідності в імпорті немає, тому «Нафтогаз» може почекати з погашенням боргів до весни. Головне, що для реалізації такого сценарію не треба забирати гроші з соцпрограм місцевих і державного бюджетів », – зазначив Галайда.
Також не зайвим буде провести повний аудит теплопостачальних підприємств, вважають експерти.
«Виходом може стати проведення повного економічного аналізу роботи підприємств з публікацією результатів у відкритих джерелах. Так буде зрозуміло, де і чому пропадають гроші », – зауважив Драганов.
Як іде підготовка до зими
Зараз все міськради стурбовані питанням, як вчасно запустити опалювальний сезон. У ряді міст місцеві бюджети і так вже не в перший раз дотують тепловиків.
Наприклад, одеські ТКЕ отримали близько 215 млн. Грн. Мотивували тепловики своє прохання про фінпідтримці тим, що тарифи на тепло для одеситів занадто низькі, а 90% заробленого автоматично забирає «Нафтогаз».
Ці 215 млн. Грн. підприємство витратить на оплату боргів за газ перед «Нафтогазом», інакше взимку вони, як і споживачі, залишаться без газу.
«Частина грошей, по ідеї, направлять на погашення боргів із зарплати перед співробітниками самого ТКЕ. Однак цих грошей для повноцінного функціонування все одно недостатньо. Підвищення тарифу не вирішить ситуацію – саме по собі підприємство збиткове і перманентно в кризі через втрати тепла в дірявих мережах. Щороку місто все сильніше дотує тепловиків, тому що населенню все складніше платити за тепло », – зазначив у розмові з UBR.ua Драганов.