Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що прямі переговори з ватажками так званих “ЛНР” і “ДНР” неможливі.
Про це він сказав в ефірі телеканалу BBC News World.
Він також заявив, що такі переговори – червона лінія, яку Україна переходити не буде ніколи.
“Ні. Це червона лінія, яку ми не перейдемо. Президент дуже твердий у цьому. Ми всі знаємо, що це Росія напала на Україну. Ми всі знаємо, що ключ від врегулювання конфлікту – в Москві, і ми не будемо розмовляти з їх маріонетками”, – сказав Кулеба.
Як повідомлялось раніше, 20 квітня Президент України Володимир Зеленський звернувся до Путіна, запропонувавши йому зустрітися «в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна».
У четвер, 22 квітня, Путін заявив, що готовий у Москві зустрітися з Зеленським, але питання припинення війни на сході України обговорюватиме лише після переговорів української влади з «керівниками “ДНР” і “ЛНР”».
У свою чергу, Володимир Зеленський відкинув пропозицію президент РФ Путіна провести переговори стосовно Донбасу з представниками окупаційних адміністрацій окремих районів Донецької та Луганської областей.
Про це глава держави заявив в інтерв’ю Financial Times.
“Я не збираюся розмовляти з терористами, і на моєму місці це просто неможливо”, – сказав Зеленський.
До слова, раніше Директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог” Андрій Миселюк в ефірі Українського радіо проаналізував, чи вдасться Зеленському і Путіну зустрітися і як на це може вплинути зустріч президента США Джо Байдена з президентом Росії.
Чи є перспективи зустрічі між лідерами України і Росії
Вона є досить примарною, оскільки відразу, коли почали розмовляти про формати, позначилися розбіжності, які подолати не можна. Зеленський сказав, що потрібно зустрічатися на українській території, на Донбасі, і запропонував свій порядок денний, а з того боку показали принципове їх бажання змусити до переговорів з лідерами невизнаних ДНР та ЛНР. Тому у цих розбіжностях не можна знайти якийсь компроміс. І враховувати, що у повному обсязі наші вимоги будуть враховані, не доводиться.
Наразі потрібно, щоб був цілісний план. Такий, як свого часу був у президента Порошенка у 2014 році. У результаті російського тиску він був переведий у план Порошенка-Путіна, але якби його не було, то тоді умови для нашої країни були б набагато гірші, ніж ми їх отримали.
Які питання можуть обговорити на зустрічі
Є два питання для обговорення для наших президентів: це концентрація російських військ на нашому кордоні та врегулювання конфлікту на Донбасі. Якщо оцінювати комплексно, то є набагато більше питань, ніж ці два. Але Москва хоче обговорювати це питання не з Україною, яку не вважає самостійним гравцем, а насамперед зі Сполученими Штатами. І ось тут виникає головне протиріччя: що саме вони готові обговорювати з нами. Вони готові обговорювати деякі питання щодо лінії розмежування, обміну полоненими, але не глобальні питання. Їх повністю влаштовує той заморожений стан конфлікту, який є.
Отже, росіяни готові розмовляти на рівні з тими, кого вони вважають своїми рівноправними партнерами. Звичайно, на рівні заяв вони кажуть, постійно діалог потрібен, треба розмовляти, треба з’ясовувати спірні питання. Але порядок денний саме цих розмови щодо України у них дуже обмежений і їхня позиція визначена. Тобто вони хочуть примусити Київ до переговорів із серепатистами, підконтрольними Москві, і тільки після цього рухатися далі.
Про війну на дипломатичному рівні
Наразі вже повномасштабна дипломатична війна. І якщо вона почалася, то вона буде продовжуватися ще довго і терміни важко передбачити. Як ми бачимо, все більше країн в Європі підтримують ініціативу щодо вислання російських дипломатів або шпіонів, які під дипломатичним прикриттям працюють. І це нова сфера гібридного протистояння, яке є. І вона є для Росії болючою, де вона відразу відчуває свою вразливість.