Український лідер Володимир Зеленський підписав закон, який регулює сертифікацію оператора передачі електроенергії згідно з вимогами Євросоюзу. Серед іншого документ передбачає запровадження заборони на імпорт електроенергії з Росії і Білорусі.
Як повідомляє прес-служба Офісу президента, закон серед іншого регулює відносини між власником системи передачі і виробником/постачальником електроенергії: першому забороняється контролювати другого. Управляти такими об’єктами держвласності може виключно міністерство, що уповноважене урядом.
Окремим пунктом закону прописані повноваження національного регулятора НКРЕКП припинити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі. Для цього регулятор повинен анулювати всі результати аукціонів із доступу до міждержавних мереж для поставок з Білорусі та Російської Федерації, які не є членами Енергетичного співтовариства ЄС.
Нагадаємо, 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Тоді голова парламентського комітету з енергетики та ЖКП Андрій Герус пояснив, що Україна імпортує російську електроенергію з метою демонополізації та диверсифікації ринку. За його словами, обсяг імпорту становив менш як 5% від споживання в країні.
Через потепління й збільшення потужності атомної генерації Україні в березні вдалося відновити експорт електроенергії в Європу.
Міненерго України запланувало від’єднатись від енергосистем Росії та Білорусі вже у 2022 році.
У березні Зеленський звернувся до Шмигаля з проханням розглянути обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі.
Про це повідомляв народний депутат від фракції «Європейська Солідарність» Михайло Бондар, опублікувавши на своїй сторінці у фейсбуці відповідного листа президента.
«Я звернувся до Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля з проханням… запровадити комплекс дієвих заходів із забезпечення збалансування роботи ОЕС (Об’єднана енергетична система – Mind) України й покриття осінньо-зимового максимуму навантажень на неї, звернувши окрему увагу на питання аварійності на енергоблоках енергогенеруючих компаній ТЕС, забезпечення необхідних запасів палива на складах ТЕС…, обмеження імпорту електричної енергії з держав, які не є членами Енергетичного Співтовариства», – йдеться в листі президента у відповідь на запит народного депутата.
Також Зеленський підтримав позицію щодо обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі.
«Підтримую позицію щодо обмеження імпорту електричної енергії з держав, які не є членами Енергетичного Співтовариства, і необхідності удосконалення законодавчого регулювання такого обмеження», – цитується відповідь глави держави.
У листі йшлося про те, що на найближче засідання Ради національно безпеки України винесуть проєкти рішень про енергетичну безпеку і як бачимо закон проголосували і Зеленський підписав.