З п’ятниці, 20 грудня, долар подешевшали ще на 8 копійок, а євро – на 13 копійок. Таким чином, гривня зміцнілася до уровня січня 2016 року. Більш того, з качана нінішнього року українська національна валюта виросла по відношенню до долара США на 19% и, согласно з данімі МІЖНАРОДНОГО агентства Bloomberg, стала світовім лідером за темпами зростання курсу. Так, 23 грудня НБУ ВСТАНОВИВ курси на Рівні 23,29 грн за долар и 25,85 грн за євро. Зніжуються курси іноземних валют и на готівковому Сайти Вся. У обмінніках долари можна здати в Середньому по 23,06 грн, купити – по 23,32 грн, євро – здати по 25,49 грн, купити – по 26,90 грн. Патріоти України предлагают вам ознайомітіся Із прогнозами фахівців относительно курсу долара та євро у найближче годину. Далі – мовою орігіналу статті.
«Курс гривні дещо зріс, і з ранку в понеділок, 23 грудня, торгується на рівні 23,27 грн за долар, – розповів керівник відділу аналітики компанії Forex Club Андрій Шевчишин. – Така динаміка спостерігається на тлі заяви міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофія Милованова про те, що відомство може переглянути курс української валюти до долара у власному макропрогнозі на 2020-2022 роки. Раніше Кабінет міністрів України заклав в державний бюджет курс на рівні 27 грн за долар.
Крім того, стало відомо, що «Газпром» прагне врегулювати судові претензії з НАК «Нафтогазом», а також антимонопольні претензії з урядом України на 7,4 млрд доларів до 29 грудня. Ймовірно, найближчим часом гривня продовжить рости і піде в діапазон 23,2-23,4 грн за долар “, – вважає Шевчишин.
Також експерти не виключають, що в найближчі дні курс долара опуститься нижче позначки в 23 гривні. «За минулий тиждень курс долара до гривні помітно впав у всіх сегментах валютного ринку – на 0,9-1,1%, – розповів старший аналітик компанії« Альпарі »Вадим Іосуб. – Так, з минулого понеділка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, знизився з 23,50 до 23,29 грн (-0,9%). На міжбанку курси попиту на долар і пропозиції, за даними компанії «Укрділінг», за цей же час впали з 23,49-23,52 до 23,27-23,29 грн (-1%). Середні курси покупки і продажу готівкового долара в банках за тиждень знизилися з 23,31-23,54 грн до 23,06-23,32 грн (-1,1-1%). При цьому різниця між середньою продажем і середньої покупкою розширилася з 1% до 1,1% за рахунок більш швидкого зниження курсу покупки в порівнянні з продажем.
Починаючи з 4 грудня долар на міжбанку дешевшав кожні торги. У минулу п’ятницю вперше за цей час долар трохи підріс, але вже в понеділок на початку торгів зниження долара продовжилося, і він оновив черговий мінімум з січня 2016 року. Висновок п’ятирічного контракту на транзит російського газу і намір «Газпрому» повернути до кінця року 3 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу ще сильніше зміцнять гривню в середньостроковій перспективі.
Цього тижня ми очікуємо зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень поблизу 23 грн, а готівковий долар в банках – близько 22,8-23,1 грн “, – прогнозує Іосуб.
До речі, в НБУ визнали помітне збільшення надходження в Україну валюти від наших громадян, які працюють за кордоном. Як повідомляється на сторінці Експертної платформи Національного банку України в Facebook, facebook.com/NBUexpertplatform/ надходження, які НБУ позначає як оплату праці за кордоном, суттєво зросли.
За даними експертів, в третьому кварталі 2019 року середня зарплата штатного працівника в Україні склала 382 євро. Цей показник все ще низький у порівнянні із середнім рівнем зарплати в інших країнах. Наприклад, в Чехії середньостатистичний робітник у третьому кварталі 2019 року одержував 1309 євро (в 3,4 рази більше, ніж в Україні), в Польщі – 1142 євро (в 3 рази більше), в Росії – 636 євро (в 1,7 рази більше).
Експерти відзначили ,, судячи з грошових переказів заробітчан, в 2019 році спостерігається рекордний відтік робочої сили з країни. За даними Нацбанку, за 10 місяців поточного року вони перерахували в Україну 10,5 млрд доларів. За такий же період 2018 року ця сума становила 9,4 млрд доларів. Починаючи з липня надходження, які НБУ позначає як оплату праці за кордоном, становлять постійну величину – 1,12-1,17 млрд доларів щомісяця.
На думку експертів, в певній мірі це можна пояснити скороченням розриву в рівні зарплат з країнами, куди традиційно спрямовується найбільше українських трудових мігрантів. Адже з кінця 2016 року середні зарплати в евроеквіваленте на території Росії виросли лише на 9%, в Польщі – на 18%, в Чехії – на 20%. Хоча в Україні таке зростання склав 85% завдяки збільшенню номінальних зарплат і ревальвації гривні, відзначають експерти НБУ.
Варто відзначити, що роль валютних інвестицій від українських трудових мігрантів може виявитися набагато більш значною, ніж вважають у Нацбанку.
«Якщо вірити статистиці, то в 2018 році українці, що працюють за кордоном, перевели в країну 11,4 млрд доларів, – розповів аналітик« Інвестиційної групи УНІВЕР »Михайло Федоров. – Скільки цих людей, ніхто точно не знає, цифри різняться. Наприклад, Мінсоцполітики в 2018 році оцінювало, що 3,2 млн українців постійно працювали за кордоном, а з урахуванням сезонних працівників цифра доходила до 9 млн. Але давайте усереднити, нехай буде 5 млн постійно працюючих за кордоном українців. І, за офіційними даними, виходить, що в середньому кожен працюючий за кордоном громадянин ввіз в країну всього 2 280 доларів за весь 2018 рік, або ж по 190 доларів на місяць. Однак в НБУ порахували, що в 2018 році в країну від трудових мігрантів було переведено 14,3 млрд доларів. Навіть з цією цифрою виходить, що один трудовий мігрант перекладав в країну в середньому 240 доларів на місяць.
Здоровий глузд підказує мені, що цей показник не відповідає дійсності. Просто 240 доларів на місяць – це сума, яку фінансова влада країни змогли порахувати. Але є гроші, які просто неможливо підрахувати. Адже якщо людина везе готівку, а не робить банківський переказ, провозити їх без декларування, оскільки сума менше 10 тисяч доларів, то їх майже неможливо врахувати. Вони статистикою і не враховуються. А таких грошей може бути більше, ніж тих, які йдуть офіційно. Таким чином, в дійсності трудові мігранти переводять НЕ 280 доларів на місяць, а набагато більше.
А якщо це так, то в Україні у вигляді готівки може додатково надходити і 10, і навіть 20 млрд доларів на рік, які взагалі ніяк не враховані. І загальний обсяг грошей (з урахуванням офіційних даних), які люди привозять в країну, може перевищувати 30 млрд доларів на рік. Трудові мігранти на сьогоднішній день – найбільша «галузь» в українській економіці, навіть якщо порівнювати з сільським господарством або металургією. І в цій галузі зайнято найбільшу кількість людей, середні статки яких, швидше за все, вище, ніж у тих, хто працює в Україні. Справедливо було б вважати, що внесок саме цієї «галузі» в приплив капіталу в країну найбільш вагомий, але ця економіка в значній мірі прихована від погляду статистики.
Плюс до цього важливо розуміти, що гроші від експорту, кошти трудових мігрантів, ввезені в країну, не обов’язково завжди трансформуються в гривню. І приплив валюти не дорівнює конвертації цієї валюти в гривню. Гроші в валюті можуть спокійно лежати під матрацом у вигляді резервів. Причому ці резерви є у всіх: у домогосподарств, компаній, банків і держави. І резерви – змінюється величина. Грошовий валютний резерв може як зростати, так і падати.
Тому, умовно кажучи, можна уявити собі величезний резервуар, скажімо «бочку», в яку постійно вливаються гроші від експорту, мігрантів, вкладень нерезидентів в Україні і так далі. Так ось, для курсу гривні важливо не те, скільки грошей потрапляє в «бочку», вони ж все можуть стати просто валютними резервами. Важливим є те, скільки з цієї «бочки» продається валюти, і ця цифра часто не відповідає загальному припливу валюти в країну “, – зазначив Федоров.
Варто відзначити, що істотне зміцнення національної валюти поки майже не впливає на вартість товарів і продуктів харчування в українських магазинах. А деякі товари продовжують дорожчати. На думку представників бізнесу, головна причина того, що ціни на імпортні товари не знижуються слідом за курсом долара, – це недовіра підприємців до обгрунтованості зміцнення гривні.