Дуже вигідний курс: чи варто зараз купувати долари і євро?
Цей “гарячий” питання КП в Україні задала економістам.
Таких цифр на табличках обмінних пунктів українці не бачили вже давно: 23,35 гривень за долар і 26 – за євро! При такому курсі зважитися на покупку валюти готові навіть ті, кому купувати особливо і нема на що. Зупиняє лише одне питання: чи варто купувати прямо зараз або все ж почекати ще тиждень – а раптом буде ще вигідніше?
Так що, купувати долари і євро або краще почекати? “КП” в Україні “звернулася з цим питанням до економістів.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що відповідь на це питання залежить від того, з якою метою людина хоче купити валюту. Якщо для того, щоб їй спекулювати, то купувати варто. При цьому в будь-якому випадку потрібно пам’ятати: будь-яка покупка валюти – це ризик. Але чим більше ризику, тим більше дохід в разі успіху. Що стосується того, чому віддати перевагу – американської або європейської валюти – то, каже експерт, тут кожен повинен приймати рішення сам, пам’ятаючи про те, що ні те, ні інше не дає 100% -ної гарантії доходу.
Як один з цікавих інструментів спекуляцій розглядає покупку валюти при нинішньому рівні курсу і старший аналітик компанії Forex Club Андрій Шевчишин.
- При цьому портфель повинен залишатися диверсифікованим, – підкреслює експерт. – Зараз важко сказати, коли приплив інвестицій зупиниться, але ризики розвороту ринку ростуть, оскільки поточний курс задовольняє потреби і інтереси тільки імпортерів, в той час як експортери зазнають значних труднощів, промисловість падає, а дефіцит бюджету фінансується за рахунок позик.
Аналітик TeleTrade Сергій Родлер радить регулярно купувати євро і долари для накопичення, але при цьому пам’ятати про грамотному збереженні своїх грошей від інфляції.
- Купувати валюту перед святами може бути не завжди вигідним заходом, оскільки банки, розуміючи попит населення, можуть збільшувати спред – різницю між ціною покупки і продажу валюти, – роз’яснює експерт. – В період новорічних свят купувати валюту можна, якщо ви розумієте, що ціна змінилася в вигідну для вас сторону. Важливо розуміти і обсяг покупки, при цьому відповісти собі на питання: наскільки велика різниця особисто для вас від придбання долара по 23,5 грн або по 25 грн? Іноді немає сенсу чекати кращу ціну, а варто просто купити валюту за поточним курсом і продовжити формувати довгострокову подушку безпеки, яка буде складатися з різних валют – як з євро, так і з доларів.
Експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ каже, що в загальному випадку накопичувати потрібно в тій валюті, яку витрачаєш, а кредити брати – в тій, в якій заробляєш.
- Для диверсифікації я б порадив збирати гроші в декількох валютах: третина – в гривні, третина – в доларах, третина – в євро, – зазначив експерт в коментарі “КП” в Україні “. – Замість євро можна купити швейцарський франк або ризикнути ставкою на англійський фунт. Що стосується курсу гривні, то піраміда ОВДП буде тиснути в бік ревальвації. Якщо немає бажання стежити за курсовими гірками або заробляти на гривневих інструментах (ОВДП, депозити), я б купив валюту, але це суб’єктивний рада.
У тому, що час купувати долари прийшло, впевнений і аналітик Данило Монін. За словами експерта, вже зараз гривня переоцінена відсотків на 15.
Економіст Владислав Банків нагадує: найближча критична точка по погашенню боргів – 15 січня. Це не означає, що курс відразу ж піде вгору, але диверсифікувати ризики необхідно.
- Історії відомі випадки, коли фінансові піраміди шикувалися десятиліттями, і зараз ми спостерігаємо подібну ситуацію, – вважає економіст. – “Інвестори” можуть змінити свої настрої в будь-який момент і по самому незначному, на перший погляд, приводу.
Владислав Банків каже, що купувати валюту зараз стоїть, але не відразу на всі наявні готівкові гроші, а поступово на суму, яку збиралися відкласти, – сьогодні, завтра, післязавтра. Якщо курс знижується, ви усереднюються (середня ціна купленого активу падає), якщо зростає, можна деякий час не купувати.
В цілому треба сказати, що експерти давали свої поради не дуже охоче і виявилися одностайні в одному: гривня точно обвалиться, але коли це станеться, передбачити неможливо.