Чи дійсно картопля шкідлива?
Картопля фрі та картопляні чипси — це не та картопля, яку ви повинні їсти. Якщо ви не смажите її у фритюрі, вона може бути дуже корисною для здоров’я. Картопля — це овоч, який багатий живильними речовинами, тому він не заслуговує на погану репутацію серед ентузіастів правильного харчування, інформує Ukr.Media.
Картопля багата вітамінами, макроелементами та мікроелементами. Кожна бульба містить багато вітаміну С, вітаміну В6 і вітаміну В9. Вона також багата каротиноїдами, поліфенолами та клітковиною.
Епідеміологічні дослідження з участю великої популяції, яка споживала багато картоплі, показали менший ризик серцево-судинних та інших дегенеративних захворювань.
- «І те, що сталося в результаті заміни м’яса в раціоні овочами та картоплею, пов’язано з меншим ризиком серцевого нападу. Інші дослідження виявили сильний зв’язок з поліпшеною когнітивною функцією у літніх людей, якщо вони їдять картоплю»
Тому картопля має бути переоцінена як джерело поживних і корисних хімічних речовин.
Звіт Стюарта-Тейлора поставив під сумнів загальне припущення, що картопля є поганим джерелом вуглеводів, коли бульби містять стільки ж вітамінів та поживних речовин, скільки широко визнані фрукти та листові овочі.
Як приготувати картоплю
Картоплю можна запікати, варити та робити пюре. Корисні речовини, знайдені в крохмалистих бульбах, витримують численні способи приготування та обробки. При цьому, вчені застерегли від вживання великої кількості картоплі фрі. Але популярність смаженої їжі та її зв’язок з ожирінням пояснюється тим, що картоплю смажать у великій кількості рослинної олії, а не самою картоплею.
Вони також додали, що картопля має високий індекс ситості у порівнянні з іншими продуктами, які містять стільки ж вуглеводів.