Випити каву з ранку — це відмінний спосіб скоріше прокинутися і підбадьоритися. Проте не всі люди однаково добре переносять цей напій. Кава дає короткочасний ефект, вже за пів години після випитої чашки ви можете почуватися значно гірше. У вас з’явиться сонливість та слабкість, а серцебиття почастішає. До того ж цей напій не можна назвати корисним для здоров’я. Але чи можна підбадьоритися без кави? Так, існує чимало корисних напоїв, які теж можуть зарядити вас бадьорістю та енергією. Розповімо про 6 із них, інформує Ukr.Media.
Мате
Мате, або матчу — це порошковий зелений чай, який користується величезною популярністю у Японії. У цього напою досить специфічний, трохи гіркуватий смак, який подобається не усім людям, що спробували його. Однак, якщо це вас не бентежить, мате стане відмінним замінником звичайної кави. Як і інші сорти зеленого чаю, цей напій у надлишку містить антиоксиданти. Ви можете використовувати мате для приготування лате з додаванням молока, або ж класти порошок у десерти. Мате теж містить у собі кофеїн, але його дія на організм менш агресивна. Уся справа в амінокислоті L-Theanine, яка входить до складу напою. Вона згладжує дію кофеїну, тому ви не будете почуватися погано після 2-3 випитих чашок чаю. Навіть більше, мате позитивно впливає на обмін речовин, прискорюючи його. Це означає, що регулярне вживання цього напою може допомогти вам скинути зайві кілограми.
Цикорій
Цикорій за смаком дуже нагадує каву, але насправді не має нічого спільного з нею. Його виробляють з коріння айстрових трав. Спочатку його ретельно висушують і обсмажують, а потім подрібнюють. Цикорій нерідко додають до кави у якості корисної смакової добавки. Проте цей напій можна використовувати й у якості альтернативи. У цикорії не міститься кофеїн, проте він все одно здатний підбадьорити вас. Він м’яко впливає на нервову систему, не викликаючи під час цього тахікардії, тривожності і сонливості. Крім того, у подрібненому корінні міститься багато клітковини, яка необхідна для гарного травлення. Нерідко цикорій радять пити людям, що страждають на уповільнення перистальтики кишківника.
У цикорії також міститься багато вітаміну B6. Регулярне вживання цього напою допомагає знизити рівень запалення в організмі. Окрім того, цикорій дешевший за каву, і його досить легко заварювати. Подрібнене коріння потрібно залити окропом і настояти. За бажанням ви також можете додати до нього цукор або молоко.
Напій з насіння чіа
Насіння чіа вже давно користується популярністю у прихильників правильного харчування. У своєму складі воно містить багато антиоксидантів, клітковини, калію, цинку і заліза. Також у ньому є й омега-3 жирні кислоти. Зазвичай насіння чіа додають до салатів і десертів, але ви можете приготувати з нього корисний напій, що бадьорить. Дослідження показали, що регулярне вживання насіння робить людину енергійнішою і підвищує її витривалість. Також воно чинить протизапальну дію на весь організм.
Головна перевага насіння чіа — відсутність у ньому вираженого смаку та аромату. Тому ви можете додавати його до будь-яких страв чи напоїв. Наприклад, можна готувати зранку не каву, а фруктовий або овочевий смузі. Також насіння добре поєднується з соками і йогуртами. Проте перед приготуванням такого напою його потрібно правильно обробити. Покладіть столову ложку насіння чіа у склянку чистої води. Потім перемішайте його і поставте у холодильник на пів години. За цей час насіння трохи збільшиться у розмірі, і у вас вийде легка желеподібна консистенція, яку можна додавати до будь-якої їжї або напоїв.
Чай з травами та спеціями
Міцний чорний чай теж може допомогти вам прокинутися. Щоб підсилити ефект, ви можете додавати у напій різні ароматні трави та спеції. Універсального рецепта такого чаю не існує, підбирайте інгредієнти, орієнтуючись на власний смак. Чорні сорти містять у собі менше кофеїну, але відмінно бадьорять. До того ж листя чаю є багатим джерелом антиоксидантів. Навіть міцний напій більш м’яко впливає на нервову і травну системи. За наявності бажання ви можете підбирати різні чайні сорти. Наприклад, вранці пити чорний чай, що бадьорить, а ввечері — заспокійливий зелений. Ви можете самостійно складати комбінації, додаючи у напій корицю, імбир або навіть базилік, або ж придбайте готову суміш у магазині.
Ройбуш
Ройбос, або ройбуш, нерідко називають червоним чаєм, але фактично він не є ним. Напій готують із подрібненого листя рослини Aspalathus linearis, яка зростає на території Південної Африки. Ройбуш дійсно має насичений червоно-коричневий відтінок, але до його складу не входять кофеїн і дубильні речовини, які негативно впливають на нервову систему, викликаючи сонливість і тривожність. Проте у напої міститься багато антиоксидантів та інших корисних мікроелементів, які позитивно позначаються на здоров’ї серцево-судинної системи.
До того ж ройбуш має приємний фруктовий смак, тому його можна пити без додавання цукру. Напій також часто вживають разом із лимоном або молоком. Заварювати його потрібно не менше 10 хвилин. Не варто боятися, що ройбуш буде дуже міцним. Просто йому потрібно більше часу для заварювання.
“Золоте” молоко
Якщо ви полюбляєте експерименти, обов’язково спробуйте цей оригінальний напій. До звичайного коров’ячого молока він не має жодного відношення. Він користується величезною популярністю в Індії, і готують його з подрібненої куркуми. “Золоте” молоко позитивно впливає на весь організм. Напій не лише бадьорить, але і покращує настрій, а також допомагає запобігти депресії.