Заїди на губах! Хто в групі ризику і як їх лікувати!

0

Що таке заїди на губах

Ангулярний (кутовий) хейліт, ангуліт — так називаються заїди медичною мовою. Це подразнення шкіри, яке іноді виникає в куточках губ. Воно може бути легким і давати про себе знати просто почервонінням. А може вражати шкіру аж до появи хворобливого лущення і тріщин, які кровоточать, інформує Ukr.Media.

Звідки беруться заїди на губах

У більшості випадків спусковим гачком для виникнення ангуліту виступає слина. З різних причин вона активно накопичується в куточках губ і, випаровуючись, викликає сухість шкіри та подразнення.

Людина намагається позбутися неприємних відчуттів і несвідомо облизує губи. Це погіршує ситуацію: слини стає більше, подразнення йде активніше.

Волога в куточках губ приваблює мікробів. Коли через подразнення виникають дрібні тріщинки, мікроорганізми отримують можливість проникнути вглиб шкіри. Починається запальний процес. При відсутності лікування він може тривати тижнями — поки імунна система не впорається з вторгненням. А ось зробити це буває нелегко.

Річ у тому, що мікроби найчастіше потрапляють на губи з рота зі слиною. Наприклад, грибок Candida albicans. Отримавши можливість проникнути під шкіру і майже не зустрівши опору імунітету, Candida albicans починає активно розмножуватися. В куточках губ виникають хворобливе запалення і набряк.

Також до запалення можуть бути причетні поширені бактеріальні інфекції — стафілокок і стрептокок. Нерідко інфікування буває множинним: спочатку грибок, потім до нього приєднуються, наприклад, стафілококи.

Чому в одних людей з’являються заїди на губах, а в інших ні

У медиків поки немає однозначної відповіді. Але передбачається, що ключову роль тут відіграють два чинники: схильність до скупчення слини та особливості особистого імунітету.

Кожен з нас в один період свого життя може бути вкрай чутливий до появи ангуліту, а в іншій — не захворіє, навіть якщо буде постійно облизувати губи.

Ви потрапляєте до групи ризику в наступних випадках:

 • Форма вашого рота така, що в куточках губ є заломи, де може скупчуватися слина.
 • У вас знижений тонус лицьових м’язів. Вони обвисають, утворюючи заломи. Ця проблема яскраво виражена, наприклад, у людей з синдромом Дауна.
 • Ви носите зубні протези. Якщо вони погано підібрані, це може викликати скупчення слини в куточках губ.
 • У вас молочниця у роті.
 • Ви страждаєте карієсом і захворюванням ясен. У такому разі мікробів у роті може бути більше, ніж хотілося б.
 • У вас вірусна інфекція, яка зачіпає ротову порожнину. Спровокувати появу ангуліту може навіть звичайна ГРВІ.
 • Ви діабетик. При даному захворюванні шкіра стає вразливою для інфекцій і знижується імунітет.
 • Ваша імунна система ослаблена. Це може бути наслідком прийому деяких ліків, хіміотерапії та окремих захворювань, наприклад, ВІЛ чи СНІДу.
 • У вас анемія. Її дослідники також пов’язують з підвищеним ризиком ангулярного хейліту. Передбачається, що недолік заліза може знижувати імунітет. Анемію викликає в тому числі незбалансоване харчування або суворі дієти. Неправильно харчуєтеся — не дивуйтеся заїдам.
 • Ви літня людина. З віком лицьові м’язи провисають, біля губ утворюються складки, так і імунітет стає слабкішим.
 • У вас аутоімунне захворювання. Наприклад, вовчак, хвороба Крона, виразковий коліт.

Як лікувати заїди на губах

Це залежить від того, на якому етапі знаходиться ангуліт. Якщо мова йде тільки про подразнення, достатньо взяти себе в руки і перестати облизувати губи, особливо на вітрі. Також допоможе жирний бальзам для губ. Змащуйте ним куточки — це запобіжить швидкій втраті вологи і небезпечну сухість шкіри.

Як правило, така форма ангуліту проходить протягом 2-3 днів. Якщо ж роздратування затягується, стає болючим, виникають лущення і набряк, вам допоможуть терапевт або дерматолог.

Лікар з’ясує, що саме стало причиною запалення. Якщо це бактеріальна інфекція, будуть призначені антибіотики, якщо грибкова — протигрибковий засіб. Крім того, медик може порекомендувати мазь на основі стероїдів, щоб зменшити запалення.

Ну і звичайно, важливу роль відіграє спосіб життя, який впливає на імунітет. Правильне харчування, регулярні візити до стоматолога, вправи для лицьових м’язів — все це може знизити ризик виникнення ангуліту.

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я