Будьте обережні! Шахраї дурять українців, які шукають роботу!

0

В Україні шахраї розміщують фейкові оголошення про вакансії, яких не існує, вимагають залишити заставу, заплатити за інвентар або навчальну літературу, а потім зникають. Обманюють і справжні роботодавці: відмовляються оплачувати стажування або вимагають гроші нібито на проведення тесту на коронавірус. Про те, як визначити шахрайське оголошення і не стати жертвою обману, передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.

Попросили пройти тест на коронавірус від компанії

Можливістю “заробити” за рахунок пошукача користуються і недобросовісні співробітники відділу кадрів. Наприклад, на одному з підприємств у Дніпропетровській області просять прямо в компанії пройти платний тест на коронавірус. При цьому аналізи беруть у відділі кадрів, а результати нібито отримують за кілька годин. За це просять заплатити 300 грн.

“Мене по знайомству покликали. Прийшов, документи подав. Робота взагалі не офіційна. У нас усього кілька заводів у містечку. Ось один із них. Сказали, що треба пройти тест на коронавірус. Узяли таку паличку як вушну, дали в руки і попросили по язику потерти. Потім забрали, і ввечері вже була відповідь. Здоровий. Це ще два тижні тому було, на роботу взяли, все добре”, – розповів житель Синельникового Дніпропетровської області Олексій.

Зазначимо, що брати аналізи на коронавірус можуть лише навчені співробітники лабораторій, медичний персонал. Окрім того, сам аналіз займає не менше ніж добу, з урахуванням черги і завантаженості лабораторій.

Документи використовують для фальшивих кредитів

Ще одна поширена схема, як розповіли в пресслужбі кіберполіції, – отримання інформації від претендентів із метою оформити фейковий кредит. Для цього на безкоштовних майданчиках з оголошеннями розміщують привабливу вакансію з проханням надіслати резюме.

Потім у претендента нібито для перевірки документів просять надати особисту інформацію: номер телефону, паспорт, номер картки (нібито для отримання зарплати), ксерокопію паспорта, ІПН. За допомогою зібраних даних пізніше намагаються оформити кредит онлайн.

Кандидат залишається і без роботи, а в майбутньому і без грошей. Якщо кредит усе-таки вдасться оформити, в майбутньому взяти борг десь буде складно, а кредитори почнуть телефонувати з вимогою повернути кошти.

Просять заплатити за оформлення

Ще одна поширена схема обману – прохання оплатити оформлення документів, довідок, інвентар або внести заставу, розповідає Аліса Лаговська, керівниця групи рекрутингу міжнародного сайту з пошуку роботи Jooble.

“Іноді просять за свій рахунок купувати спецодяг, навчальну літературу, сировину або будь-які інші матеріали, які можуть знадобитися під час роботи. Якщо компанія не може забезпечити співробітників базовими речами, необхідними для виконання їхніх функцій, така ж ситуація може бути і з виплатою зарплат”, – пояснює Лаговська.

Є ціла низка схем:

  • просять заплатити за щось і пропадають;
  • пропонують платні курси, а потім виявляється, що для заробітку потрібно залучити нових слухачів платних курсів;
  • пропонують “інвестувати” власні гроші для покупки товарів, на продажі яких у майбутньому нібито вдасться заробити.

Як оформитись на роботу правильно

Більшість таких “роботодавців” можна вичислити ще на етапі ознайомлення з оголошенням про вакансії. На прохання Аліса Лаговська зібрала головні правила про те, як не стати жертвою обману.

Уважно вивчити вакансію. У ній обов’язково має бути адреса офісу (перевірте, чи там розташований), подивіться, яка компанія залишила оголошення. Знайдіть інформацію про неї в інтернеті, пошукайте відгуки.

Важливо, щоб:

  • випробувальний період оплачувався;
  • компанія не приховувала своєї юридичної назви;
  • роботу надавали офіційно (з оформленням згідно з Кодексом законів про працю);
  • для співбесіди не вимагали принести із собою документи (ІПН, паспорт).

“Будь-яка робота повинна бути оплачена, і проходження співробітником випробувального терміну не звільняє роботодавця від виплати йому обумовленої на співбесіді заробітної плати, навіть якщо вона трохи менша, ніж після проходження цього періоду”, – пояснює Лаговська.

Якщо для проходження співбесіди вас просять вислати заздалегідь ваші паспортні дані і код ІПН, найімовірніше, це шахраї. Такі дані дійсно потрібні роботодавцю для підтвердження і можливої перевірки службою безпеки компанії особистості, але тільки після того, як ви пройшли співбесіду, і роботодавець буде готувати документи для офіційного прийняття вас у штат.

“Якщо вам нав’язливо пропонують роботу з високою зарплатою без досвіду роботи або конкретних професійних навичок, варто також кілька разів замислитися”, – пояснює експертка.

В Україні в зв’язку з пандемією коронавірусу, погіршенням економічної ситуації кількість безробітних стрімко збільшилася. У цій ситуації претенденти готові розглянути всі пропозиції, навіть якщо вони викликають сумніви.

Джерело

Загрузка...