За один день Верховна Рада звільнила відразу трьох міністрів чинного Кабінету: главу МОЗ Максима Степанова, міністра економіки Ігоря Петрашка і міністра інфраструктури Владислава Криклія. Кожен з них давно ходив в “розстрільних списках”, але зі звільненнями тягнули до останнього – і ось вирішили зробити все в один день.
Чому голови міністрів полетіли саме зараз, хто може піти за ними і що відомо про кандидатів на вакантні посади – йдеться в матеріалі “Рубрики”.
Сам факт відставок міністрів не став великою несподіванкою. Ще на початку травня після від’їзду держсекретаря США Ентоні Блінкена “Рубрика” точно спрогнозувала звільнення Степанова і одного з міністрів економічного блоку – тоді здавалося, що першою полетить голова міністра фінансів Сергія Марченка, але не пощастило його колезі Ігорю Петрашку. Втім, керівник Мінфіну теж може скоро залишитися без кабінету, хоча в “Слузі народу” і заявляють, що не планують нових відставок до осені.
Відставка Владислава Криклія читалася не так явно, проте до нього теж було багато питань. До того ж лобі, проти Криклія виявилося досить впливовим, щоб перебити “дах” від негласного патрона Арсена Авакова.
До речі, Криклій виявився єдиним з трьох міністрів, чиє звільнення підтримав профільний комітет на засіданні за день до цього. Основні претензії до нього – відсутність реформ на “Укрзалізниці”, що сильно б’є по рейтингах влади.
Претендент на його місце вже відомий – керівник “Укравтодору” Олександр Кубраков.
“Кубраков досить активний. Показав себе на проектах” Велике будівництво”, тому президент бачить в ньому толкового менеджера, який може довести це все до розуму. Думаю, що з його призначенням проблем не виникне. Інша справа – Ляшко”, – розповів “Рубриці “інформований співрозмовник у фракції” Слуга народу “.
Що стосується, ймовірно, нового глави Мінекономіки Олексія Любченка, то він перейде на нову посаду з позиції глави податкової служби, яку зайняв минулої весни після скандального звільнення Сергія Верланова.
“Дуже досвідчений податківець. За рік в ДФС він показав себе непогано. За ним точно залишиться завдання щодо подальшого реформування відомства. Вважається, що з міністерської посади робити це йому буде легше. Ну і збільшення податкових надходжень в казну – подивимося, як Любченко впорається” , – зазначив у розмові з виданням співрозмовник зі “Слуги народу”.
Правда є в минулому у Любченка і підозрілі зв’язки. Наприклад, робота помічником у колишнього нардепа Віктора Тимошенко, який років 10 тому мав великий вплив на українській митниці. Зараз же Тимошенко може користуватися підтримкою свого кума Іллі Павлюка – одного з “сірих кардиналів” “Слуги народу”, який сформував всередині фракції групу з 30-40 народних депутатів.
Єдина кандидатура, з якою все не так однозначно, – новий глава МОЗ, на якого в “Слузі народу” спробують протягнути головного санітарного лікаря Віктора Ляшка. Втім, зробити це їм буде не так вже й просто – довжини шлейфа від провалів на фронті боротьби з пандемією вистачить не тільки на Степанова, але і на його можливого наступника. Тому зараз в “Слузі народу” намагаються всіма силами обілити Ляшко, доводячи його непричетність до всіх проблемних аспектів діяльності МОЗ.
“Головна претензія до Степанова – низький темп вакцинації. Пан Ляшко не мав відношення до програми вакцинації, він займався карантинними заходами. Як ми бачимо, за рік карантинні заходи вляглися, нормально сприймаються суспільством. Різні заборони, які нам здавалися не дуже розумними, типу не продавати в супермаркетах панчохи або лампочки, як виявилося потім, роблять свою справу “, – пояснював Корнієнко.
В “Слузі народу” запевняють, що не збираються відправляти нових міністрів у відставку як мінімум до осені. Дуже схоже на те, що найближчим часом Шмигаль і його Кабмін дійсно отримають перепочинок. Найтоксичніші міністри були звільнені, Аваков залишається недоторканним, а саме хитке становище зараз у Сергія Марченка. Його відставки домагається група депутатів всередині фракції “Слуга народу”, але основна маса і Офіс президента поки що не підтримує це рішення.
Схоже, що доля Марченка буде безпосередньо пов’язана з шансами України на отримання траншу МВФ – якщо до осені гроші від кредиторів надійдуть в казну, то він напевно залишиться на своєму місці. Якщо ж ні, то з наповнюваністю бюджету виникне катастрофа, а багато статей витрат доведеться “різати” – в такому випадку заміна міністра фінансів виявиться досить до речі.
Що ж стосується прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, то він буде “жити” до тих пір, поки Офісу президента не знадобиться сакральна жертва пожирніше. Можливо, що і його час прийде вже восени, але навряд чи раніше.