У Міноборони України попередили, що напередодні Великодня Росія готує ряд провокацій на Донбасі. Не виключаються втрати серед мирних жителів.
Чи вигідно РФ зараз нагнітати обстановку на Донбасі? Чи готовий Захід до більш жорстких санкцій, якщо це трапиться? Як можна скоротити кількість обстрілів? Розібратися в цих питаннях порталу “Коментарі” допомогли експерти.
“Загострення на сьогоднішній день навряд чи вигідно Кремлю”
Військовий оглядач, головний редактор “Апострофа” Денис Попович вважає, що Захід на сьогоднішній день по відношенню до Росії діє методом “батога і пряника”.
Але в разі необхідності, санкції не змусять себе довго чекати.
“Саме тому загострення на сьогоднішній день навряд чи вигідно Кремлю. Як мінімум, до переговорів Путіна з Байденом, яких РФ домоглася саме шляхом нагнітання обстановки”, – зазначає Денис Попович.
На його думку, провокації на лінії розмежування можливі, про що і попереджають в Міноборони.
“Наслідком цих провокацій може стати нагнітання негативного інформаційного фону проти України. Ми маємо перепочинок, але в середньостроковій перспективі можливий новий виток напруженості”, – прогнозує експерт.
“Слід активізувати питання про розміщення миротворчої місії”
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко зазначає, що режим припинення вогню, незважаючи на неодноразове підписання відповідних угод, продовжує зриватися проросійськими формуваннями. І це фіксує не тільки українська сторона, а й СММ ОБСЄ.
“РФ не зупиняє підживлення конфлікту. Але нам обов’язково потрібно домогтися реального режиму припинення вогню. Через різні механізми. В тому числі і примусом – політичним, дипломатичним”, – підкреслює Олександр Мусієнко.
На його думку, слід активізувати питання про розміщення миротворчої місії. І на лінії розмежування, і на тимчасово окупованих територіях.
“У неї повинен бути широкий мандат. Це може бути Місія ООН або Місія ЄС спільно з ОБСЄ та деякими країнами НАТО. Вона потрібна, щоб попередити обстріли, а якщо вони все ж відбуваються – верифікувати їх. Щоб проконтролювати відведення важкого озброєння, артсистем. І стимулювати сторони до виконання пакету з безпеки Мінських угод “, – пояснює експерт.
Він упевнений, що потрібно активізувати переговори на всіх майданчиках. І напередодні ймовірної зустрічі президентів Путіна і Байдена пояснити, що вона може не відбутися, якщо РФ продовжить політику ескалації.