Нова світова криза! Чого чекати в 2020 році!

0

Багато аналітиків, які прогнозують курс гривні, говорять про вплив на українську нацвалюту майбутнього світової кризи. Економіка циклічна і нову глобальну фінансову кризу може відбутися в 2020 році. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Про наступаючому економічній кризі говорять всі
Пророцтва нової глобальної кризи почалися мало не відразу після того, як світ злегка оговтався від Великої рецесії 2008-2009 років. Як правило, такі розмови активізувалися на тлі негативних явищ у світовій економіці, наприклад європейська боргова криза 2011-2012 років.

Про наближення кризи говорять самі надійні індикатори на зразок прибутковості американських облігацій. Різниця між прибутковістю довгих і коротких облігацій є універсальним випереджаючим індикатором рецесії в останні 40 років.

Як правило, з моменту инвертирования кривої проходить 11-34 місяців до настання економічної кризи. Минулого разу в 2005 крива змінила нахил приблизно за 25 місяців до початку світової фінансової кризи 2008 року.

У 2019 різниця стала відчутною в серпні. Федеральний резервний банк Нью-Йорка підрахував, що ймовірність нової рецесії по облігаційній індикатору знаходиться на рівні 2007 року.

Один з провідних інвестбанків світу JP Morgan Chase ще в минулому році заявив про насування “суперкризу”, провівши дослідження, котре враховувало тривалість зростання світової економіки, фінанси великих корпорацій, вартість активів і розвиток фінансових інновацій.

Крім того, про новий світовий кризі з минулого року говорить найвідоміший фінансист світу Нуріель Рубіні, який вірно передбачив кризу 2008 року. Його прогноз грунтується на збільшених боргах у всьому світі.

Всесвітній банк нагадує, що останні 50 років глобальні рецесії відбувалися раз на десятиліття, а з моменту останнього спаду 2009 року відбулося рівно десять років.

Прогнози зростання світової економіки на найближчі два роки виглядають непогано, однак прогнози виглядали оптимістичнішими і перед початком попередньої рецесії в 2008-2009 роках. Моделі банку демонструють, що ймовірність погіршення економічної ситуації вище, ніж можливість її поліпшення.

Глава Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгіївна заявила, що, в разі уповільнення економіки на значення, рівні навіть половині світової кризи, проблемні борги можуть досягти 19 трильйонів доларів, або 40 відсотків від всього обсягу корпоративних кредитів, додала організація.

Міністр фінансів США Лоуренс Саммерс також з 2018 року говорить, що світ знаходиться на порозі фінансової кризи, якого не готові навіть розвинені країни.

“Наслідки нового економічного спаду перевершать і значно перевищать будь-які несприятливі наслідки, пов’язані з прискоренням інфляції до рівня трохи вище двох відсотків”, – говорив Саммерс, відзначаючи, що нова криза посилить популізм по всьому світу.

Про прийдешню кризу говорять і українські експерти. Так, Іван Нікітченко, директор Crane IP Law Firm, вважає, що криза повинна була статися ще в 2018-2019 роках.

Керівник відділу аналітики фінансової компанії FOREX CLUB Андрій Шевчишин згоден з колегою в тому, що ймовірність розвитку повномасштабного світової кризи висока через серйозних проблем в економіках найбільших країн в зв’язку з наслідками торгового конфлікту між США і Китаєм.

Однак Максим Пархоменко, аналітик фінансової компанії Альпарі вважає, що відбудеться не криза, а уповільнення світової економіки.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що ймовірність світової кризи в 2020 році не більше десяти відсотків.

Що штовхає світ до рецесії
Головний економіст Moody’s Analytics Марк Занді 17 грудня цього року сказав, що головною загрозою світовій економіці є корпоративний борг китайських компаній, що все більше зростає.

Корпоративний борг сам по собі є “лінією розламу в фінансовій системі і економіці в більш широкому сенсі”, а Китай викликає найбільшу заклопотаність, зазначив експерт. Багато компаній з Китаю постраждали від уповільнення зростання економіки країни, яка викликана в тому числі торговельною війною з США.

У вересні Нуріель Рубіні в своїй колоні на Project Syndicate писав, що повномасштабна торгова, валютна, технологічна і холодна війна між США і Китаєм розширить нинішній спад в промисловості, торгівлі та капітальних витратах на сектор послуг і приватне споживання, що зіштовхне економіку США та інших країн світу в серйозну рецесію.

А військовий конфлікт між США і Іраном може привести до зростання цін на нафту вище 100 доларів за барель, спровокувавши стагфляцию (рецесія зі зростаючою інфляцією), пише фінансист.

Обвал через жорсткий варіанти Brexit сам по собі, можливо, і не викличе глобальну рецесію, але спровокує рецесію в Європі, яка потім може поширитися і на інші країни. Єврозона вже страждає від різкого уповільнення темпів зростання економіки і охоплена рецесією в промисловості.

Крім того, європейська рецесія створить ефект доміно, послабивши глобальне зростання економіки і, ймовірно, спровокувавши напад скидання ризикованих активів. Можливо, вона навіть призведе до нових валютним війнам, якщо курс євро і фунта почне падати занадто різко щодо інших валют (і не в останню чергу долара).

Яким буде криза для світу і України
Є ймовірність, що криза буде навіть більш тривалим і важким, ніж попередній, який сам по собі був найважчим падінням з часів Великої депресії 1920-1930-х років.

Як зазначає Рубіні, боргів у світі за десять років стало тільки більше, а інструментів для боротьби з кризою у влади США та інших розвинених країн – менше.

Якщо в 2008 році центробанки могли надрукувати гроші, купити у банків активи і таким чином допомогти економіці, то в найближчі роки так не вийде: центробанки і так викупили занадто багато, нові “пом’якшення” можуть бути небезпечні для економіки і фінансових ринків. Тому нова криза може тривати довше, ніж попередній.

Директор Crane IP Law Firm вважає, що Україна, як і під час попереднього прізіса 2009 року, постраждає дуже сильно. Тоді український ВВП впав на 15 відсотків (в Штатах на п’ять відсотків). Тоді ж сильно девальвувала і гривня – з п’яти до восьми гривень за долар.

Світові кризи сильно позначаються на економіці України, оскільки вона залишається сировинною: кореляція між динамікою ВВП і цінами на сировину близька до 90 відсоткам, кажуть економісти.

Китай – один з найбільших покупців сировини в світі, якщо він стане менше купувати, то ціни впадуть, і в Україні теж настане криза. Як відомо, економіка КНР на тлі торгової війни упалп до рівня 1992 року. Пекін і Вашингтон домовилися про перемир’я, але не вирішили головні проблеми, тому торгова війна може незабаром повернутися.

“У разі світової економічної кризи навіть в умовах співпраці з МВФ, швидше за все ми спочатку отримаємо 60 гривень за долар, а потім погодимося з вимогами МВФ щодо судової, антикорупційної і іншим інституційним реформам”, – вважає керуючий партнер Capital Times Ерік Найман.

Джерело

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я