Ціни на електрику виростуть вже з 1 січня: що напишуть в платіжках!

0

В кінці грудня уряд відстрочило перехід до ринкових тарифів на електроенергію для населення, продовживши режим ПСО, але прибравши з нього “пільгову” частина ціни в 90 копійок за перші 100 кВт-год.

Тепер на всю спожиту е / е для побутових користувачів встановлена ​​фіксована ціна в 1,68 грн за 1 кВт-год.

Рішення буде діяти протягом трьох місяців, за які влада спробує знайти більш збалансовану модель функціонування ринку.

Нинішній компромісний варіант, як вважають експерти, з одного боку “б’є” по малозабезпеченим споживачам, а з іншого – не покращує становище забезпечують ПСО компаній-виробників, які все одно отримають мільярдні збитки.

скільки заплатимо

Скасувавши “пільгові” 100 кВт-год по 90 копійок, уряд також продовжило передбачався до скасування з 1 січня режим ПСО і врятувало населення від новорічного переходу до ринкових тарифів на електроенергію.

Без цього рішення середня платіжка домогосподарств в Україні вже в січні могла б подорожчати до понад 600 грн, якщо виходити з ринкової ціни в 3,3 грн за 1 кВт-год, яку назвали в заяві КМУ.

Згідно з даними компанії Yasno, в 2019 році в середньому у її київських споживачів “нагоряє” за місяць 183 кВт-год – при тарифі в 3,3 грн за 1 кВт-год такому домогосподарству довелося б платити 600 грн.

У той же час за тарифами нинішнім – 0,9 грн за перші 100 кВт-год, і 1,68 грн за кожен 1 кВт-год понад перших “пільгових” – місяць користування електроенергією обходився такому будинку в 229 грн. Відповідно, ринкове тарифоутворення підняло б ціну е / е майже на 40% від цього рівня.

Тепер же вартість електроенергії хоч і виросте, але не так значно: з наступного місяця єдиний фіксований тариф становитиме 1,68 грн / кВт-год. Таким чином, ціна електроенергії за місяць при споживанні в 183 кВт-год складе 307 грн.

Однак розрахунок “усередненого” споживання включав різні категорії громадян. Як розповів UBR.ua експерт з питань енергетики Сергій Дяченко, скасування “пільгової” частини тарифу найбільш сильно позначиться на витратах бідних верств населення, які намагалися споживати не більше 100 пільгових кіловат.

“У цей мінімум середня сім’я не вкладалася: якщо в будинку є комп’ютер, холодильник, телевізор, то” нагорить “більше 100 кВт. Скасування пільгової частини тарифу – удар по бідним людям, пенсіонерам, які намагалися вкладатися в цю межу, і платити 90 грн в місяць “, – констатував Дяченко.

У той же час, як зауважив UBR.ua директор спеціальних програм науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев, сім’я з чотирьох чоловік, що проживає в двокімнатній квартирі в Києві, споживає в місяць від 200 до 300 кВт в залежності від того, як використовує електричну енергію.

“Якщо, наприклад, плита електрична, то споживання може доходити і до 300 кВт”, – зазначає Рябцев.

Відповідно, пояснює експерт, за підсумками наступного місяця таким домогосподарствам доведеться заплатити від 330 до 500 грн, в той час як раніше – від 250 до 420 грн.

Таким чином, для середньої української сім’ї місячна платіжка за електрику стане “важче” від 19 до 32%.

Електрообігрів стане невигідним

У постанові КМУ зберігаються “нічні” коефіцієнти споживання е / е за наявності приладів дво- і трьохзонного обліку ресурсу.

Двозонний тарифний коефіцієнт дозволяє платити за електроенергію, яка використовується в період з 23 до 7 ранку, на 50% менше від її денний вартості. При трьохзонний коефіцієнті споживач платить:

повний тариф в “напівпікові” періоди з 7 до 8 ранку, з 11 ранку і до 20 вечора, а також з 22 і до 23 вечора;
1,5 повного тарифу в години максимального навантаження – з 8 до 11 ранку і з 20 до 22 вечора;
40% повної вартості з 23 вечора до 7 ранку.
Як зазначає Сергій Дяченко, нічний тариф дозволяв серйозно економити на електроопалення в зимовий час. За його словами, при колишніх тарифах, електрообігрів в будинку на 200-250 кв.м обходився в 4 тис. Грн на місяць взимку для споживача, що не користується “нічними” коефіцієнтами, і в 1,8 тис. Грн для тих, хто їх використовував.

“Це можливо, наприклад, за допомогою установки ізольованого котла, який вночі гріє воду, а вдень її видає”, – зазначив Дяченко.

Однак пільгові 90 копійок за 1 кіловат поширювалися і на споживачів, які користуються електричною енергією для опалення будинку: така ставка була передбачена за перші 3000 кВт-год. Тариф 1,68 грн / кВт починав діяти вже для всієї енергії, спожитої понад цього.

Після уніфікації тарифної ставки вартість електроопалення може автоматично зрости в 2 рази для всіх споживачів і зрівнятися із ціною опалення газом.

“Люди, які топлять газом, в зимовий час в середньому платять 2,5 тис. Грн за опалення будинку площею до 100 кв.м. Електроопалення підтягнеться до цієї ціни”, – вказує Дяченко.

Відзначимо, що за відкритими даними виробників електроустаткування для опалення будинку, при діяли до 28 грудня тарифах, на обігрів будинку в 80 кв.м потрібно було витратити потужність 1800 кВт-год електроенергії. Без урахування “нічних” коефіцієнтів, платіжки таких споживачів досягали 1,6 тис. Грн на місяць. При тарифі в 1,68 грн / кВт-год – 3 тис. Грн.

Виробникам збитків не уникнути

Рішення про продовження ПСО в нинішньому вигляді стало компромісним. Воно покликане не тільки забезпечити більш плавне зростання тарифів для населення, а й одночасно знизити збитки держпідприємства “Енергоатом”, яке, відпускаючи 50% своєї електроенергії за ціною в 1 копійку, і забезпечувало пільгові ціни ресурсу для населення.

Рішення Кабміну знижує обсяги електроенергії, які Енергоатом зобов’язаний віддавати по ПСО, до 40% від всієї його генерації, і підвищує ціну такої е / е до 15 копійок за 1 кВт-год. Однак в самій компанії вже заявили, що навіть нові умови не поліпшать її фінансовий стан.

Там прогнозують 4 млрд грн збитків за підсумками першого кварталу 2021 року – і тільки в разі, якщо підприємство “Гарантований покупець”, через яке проходять грошові розрахунки за електроенергію для ПСО, буде розраховуватися з Енергоатомом вчасно і в повному обсязі. У зворотному випадку збитки виробника будуть великими.

У держкомпанії зізнаються, що не розраховують на перший варіант розвитку подій. Через те, що на “Гарпоке” одночасно замикається оплата по “зеленому” тарифу і по збільшеній з нового року ціни ПСО для Енергоатому. Існуючі борги держпідприємства в майбутньому будуть тільки рости.

Експерти не змогли відповісти на питання, чи варто було міняти умови ПСО, якщо запропонований механізм не забезпечує як прийнятною вартістю ресурсу для побутових споживачів, так і беззбиткової роботи виробникам.

“Абсолютно немає жодних розрахунків, що підтверджують необхідність змін і підтверджують його ефективність”, – звернув увагу Геннадій Рябцев.

Новий режим ПСО буде діяти тимчасово, до 31 березня, поки уряд не знайде більш збалансовану модель функціонування ринку. Ймовірно, що вона буде схожою з так званим “фінансовим” ПСО, на впровадженні якого наполягав Енергоатом: він передбачає продаж всієї електроенергії підприємства в опті за ринковими цінами.

Знизити зростання ціни е / е для побутових споживачів до ринкового рівня в даній схемі пропонується за допомогою державних субсидій. Детальніше про це UBR.ua вже писав раніше.

Джерело

Загрузка...
попередня статтяГороскоп на останній день 2020 року! Чим буде особливим 31 грудня і чим порадує на останок!
наступна статтяВартість долара і євро на міжбанку різко “злетіла”! Скільки коштує валюта!