Хурма — це сезонний фрукт (якщо точніше, то ягода), що з’являється на полицях магазинів у другій половині осені. Повноцінний урожай цієї тропічної культури на сьогодні вдається отримати навіть у середній смузі. Останнім часом стали з’являтися морозостійкі різновиди, що дають надію на просування цього екзота в більш холодні регіони. Одним з найбільш яскравих представників цього напрямку на даний момент є хурма віргінська, яка витримує морози до -35 C, інформує Ukr.Media.
Але залишимо експерименти захопленим садівникам-випробувачам, а самі сконцентруємо свою увагу на тих плодах, що можна купити у звичайному магазині.
Користь хурми
Хурма особливо багата вітамінами A, B і C. У період активної застуди та авітамінозу це як раз те, що потрібно для підтримання імунітету на належному рівні. Вітаміни групи B до того ж цілюще впливають на стан нервової системи, їх зазвичай призначають після важких нейрохірургічних операцій для відновлення нервової провідності в кінцівках.
З мікро — і макроелементів у хурмі в достатній кількості присутні калій, магній, фосфор, кальцій, марганець, але особливо виділяються йод і залізо. Саме через них хурму часто рекомендують вживати в їжу при залізодефіцитній анемії. У свій час її настійно застосовували і для профілактики цинги.
Також хурму буде корисно включити у свій раціон людям, що страждають від серцево-судинних захворювань. Ця тропічна ягода знизить ризик розвитку атеросклерозу і посприяє зменшенню набряклості тіла (сечогінний ефект). Останнє добре також і для нормальної роботи нирок (у тому числі при сечокам’яній хворобі).
Завдяки високому вмісту антиоксидантів хурма сприяє зниженню кількості вільних радикалів в організмі, що у свою чергу уповільнює передчасне старіння клітин. А завдяки вираженим антибактеріальним властивостям хурма може допомогти при різних розладах ШКТ.
Кому слід включити хурму у свій раціон:
- людям з анемією;
- тим, у кого підвищений рівень поганого холестерину;
- особам, які страждають від проблем зі шлунково-кишковим трактом запального характеру;
- вагітним жінкам.
По харчовій цінності ситуація наступна:
- Калорійність: 67 кКал.
- На 100 г: вуглеводи — 15,3 г; білки — 0,5 г; жири — 0,4 г.
Шкода хурми
У будь-якої медалі — 2 сторони. Це твердження справедливо і для хурми. Солодкість цієї ягоди зумовлена підвищеним вмістом цукрів у її складі. Частка сахарози становить близько 25%. Це у свою чергу означає, що діабетикам слід відмовитися від хурми (хоча б частково).
Таніни, завдяки яким досягається характерна в’язкість, корисні для зниження артеріального тиску, але при цьому можуть провокувати запори.
Людям, які страждають від цукрового діабету, зазвичай, не дозволяють з’їдати більше одної хурми на добу, а середньостатистичним здоровим людям можна спожити в їжу за той же період до трьох плодів.
Хурма протипоказана при:
- діабеті;
- нирковій недостатності;
- виразці шлунка;
- дітям до 3 років;
- запорах.
Висновок
Жінкам і чоловікам будь-якого віку, при відсутності індивідуальних протипоказань, вкрай бажано додати хурму у свій постійний осінньо-зимовий раціон.