Плоди вічнозеленої рослини – мандарини вперше з’явилися в Китаї, після чого перекочували на столи всіх європейців, пише Sputnik.
Цікаво, що з часом у яскравого фрукта з’явилася своя власна традиція. Кожен Новий рік в Китаї гості будинку приносять господарям два мандарина, а йдучи, отримують два інших назад. Це вважається своєрідним побажанням процвітання і багатства.
Так в чому ж користь і шкоду “магічного” фрукта і улюбленця кожного новорічного столу?
Мандарин зі знаком плюс
Мандарини містять велику кількість корисних кислот, а також вітамінно-мінеральних комплексів. Також в життєрадісних “малюків” приховані справжні природні антисептики. У зимовий час цитруси заповнюють нестачу вітамінів і зміцнюють імунітет за допомогою великої дози необхідної аскорбінової кислоти.
Також мандарин – незамінний соратник у боротьбі з простудними захворюваннями: додавання фруктової цедри з легкістю розріджує мокротиння і полегшує напади кашлю. Також цей фрукт – гарне жарознижуючий засіб, що прискорює лікування не тільки ГРВІ, а й грипу.
Мандаринове масло славиться своїм розслаблюючим і заспокійливим ефектом – знімає стреси, покращує сон і самопочуття організму в цілому.
І навіть незважаючи на пристойну вміст цукру, мандарини сприяють зниженню ваги і містять невелику кількість калорій. Клітковина і пектин покращують травні процеси і обмін речовин в цілому.
Мандарини зі знаком мінус
Як і всі цитрусові, мандарини можуть спровокувати алергію. Варто обмежити їх кількість і не давати дітям молодше трьох років.
“Аскорбінка”, яка міститься у фрукті, може дратувати шлунок, тому тим, хто страждає від виразки, підвищеної кислотності і гастриту, варто відмовитися від мандаринів.
Також про фрукті варто забути всім, хто страждає від гепатиту, холециститу і нефриту – він може зашкодити вашій печінки.
Варто остерігатися і всім тим, хто сидів на дієті, адже яскравий мандарин відмінно збуджує апетит, що може привести до переїдання. Саме тому фрукти варто їсти не на голодний шлунок і після ситного обіду-вечері.