Перепис населення! Що задумали в команді Зеленського!

0

В Україні готуються до перепису населення. За словами топ-чиновників з Кабінету міністрів, вона пройде в електронному вигляді і допоможе заощадити кілька мільярдів. Деякі соціологи ж називають це профанацією і марною тратою грошей.

Що хочуть зробити в команді Зе і навіщо потрібно вважати українців – розбирався OBOZREVATEL.

Порахувати пенсіонерів і дітей через смартфони
Останній раз перепис населення проходила майже 20 років тому, в 2001 році. Правда, нормативні правила і світовий досвід свідчать – це потрібно організовувати мінімум 1 раз в 10 років. Навіщо це потрібно:

для повноцінного планування бюджету. Щоб приблизно знати, скільки людей платять податки, скільки пенсіонерів, дітей і так далі;

для потенційної боротьби з міграцією (в тому числі і внутрішнім переміщенням) і плануванням соціально-економічних програм: де потрібно побудувати садок, школу або лікарню.

У нашій країні ситуація і того складніше – через анексії Криму та окупації ОРДЛО, як мінімум кілька мільйонів чоловік вимушено живуть не в Україні. Також до кінця невідомо, скільки людей емігрували з країни за кордон. Йдеться як про 5 мільйонів чоловік, так і еміграції в 1 млн осіб щорічно. Точні цифри невідомі.

Ідею з переписом в уряді курирує екс-топ-менеджер “ПриватБанку”, творець “monobank”, а нині міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет. За його словами, до Держбюджету на 2020 рік вже закладено 3,4 млрд гривень на цю ідею. Спочатку планувалося виділити 100 тисяч інтерв’юерів, які повинні були з планшетами обійти практично кожен будинок і запропонувати українцям заповнити спеціальні анкети.

Але пізніше в Кабміні зрозуміли, що це застаріла і дорога практика. Була запропонована ідея провести перепис в електронному форматі. З підключенням потужностей всіх мобільних операторів, Пенсійного фонду та РАГСу. В цілому вийшла ось така схема:

Збираємо анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів і їх розташуванні.

Збираємо дані з реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Адже ці групи мають менше проникнення мобільних.

Проводимо “калібруванням” соціологічні опитування. Уточнюємо, скільки SIM-карт припадає в середньому на одного українців в різних групах.

Вставляємо ці дані в математичну модель.

Дубілет стверджує, це допоможе заощадити бюджету близько 2 млрд гривень. А якщо постаратися, то і все 3. Більш спеціалізовані ж дослідження проведуть дешевими способами, в тому числі і через фокус-групи.

Важливо відзначити, прихильників ідеї електронної перепису в уряді вистачає. Раніше в інтерв’ю OBOZREVATEL підхід підтримав і віце-прем’єр-міністр з питань інформатизації Михайло Федоров. Він прямо говорив, що необхідну інформацію можна брати прямо з різних держреєстрів.

Профанація, трата грошей або революційне рішення?
Піддала різкій критиці підхід Кабміну директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. “Навіть якщо припустити, що все населення нашої країни, кожна людина від 0 до 100 років має хоча б один мобільний телефон (ймовірність чого дорівнює нулю), то все одно є території, не охоплені вишками. Це сільські”, – зазначила вона в недавньому інтерв’ю.

Не допоможуть, на її думку, і різного роду реєстри. Адже там банально досить багато “мертвих душ”. “Але навіть якщо припустити неймовірне, і у нас буде вся та інформація, про яку говорить Дубілет, то, повторю в 148-й раз: це буде всього лише оцінка чисельності населення …

Ми повинні отримати інформацію про половозрастном складі. Про сімейні стосунки, тому що нам важливо знати, як побудована сім’я в Україні “, – підсумувала вона.

На думку соціолога Євгена Головахи, проводити дослідження і перепис необхідно по вже відомим методологій, щоб все було правильно і точно.

“Потрібно нормальну проводити. Лапідарну перепис через 20 років нам робити не варто. Нам необхідна класична статистика, бо ми знову залишимося без реальних цифр, на яких будується бюджет країни.

Ми залишаємо лише лазівки для різних корупційних схем … Звичайно, можна враховувати сучасну ситуацію, не ходити з папером, а з гаджетами. Але проводити тільки класичну “, – розповів соціолог в коментарі OBOZREVATEL.

Розкритикував ідею Дмитра Дубілета і директор Центру “Соціальний моніторинг” Дмитро Дмитрук. Він упевнений, що замінити повноцінну перепис неможливо. Це дуже трудомісткий процес, що вимагає точної методології і даних.

“Те, що написано в публікації Дубілета, нічого спільного з переписом населення не має. Це може бути допоміжним дослідженням, підготовкою перепису, але це не статистичне дослідження”, – пояснив Дмитрук.

Простіше кажучи, опитані OBOZREVATEL соціологи дійшли висновку:

Проводити перепис стандартними методами доведеться в будь-якому випадку. Але краще це зробити відразу, ніж витрачати гроші на електронну, а потім знову наймати десятки тисяч інтерв’юерів.
Дійсно, попередньо випробують механізм на жителях Оболонського району столиці та Пісковський об’єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області.

Опитування буде проводитися в кілька етапів:

На першому (1-10 грудня) для громадяни зможуть самостійно заповнити відповідну анкету (переписний лист) на спеціальному порталі в інтернеті (для цього потрібно мати електронний підпис).

На другому етапі (14-23 грудня) для можна буде відповісти на питання переписувача, який відвідає приміщення, заповнивши анкету (переписний лист) на планшеті.

На третьому етапі (14-23 грудня) для громадяни можуть самі прийти в переписний відділ або інструкторський ділянку і дати відповіді на питання анкети (переписного листа) тимчасового переписного персоналу.

24-26 грудня відбудеться контрольний обхід окремих домогосподарств.

Джерело

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я