План Зеленського не спрацює! Як реально можна знизити тарифи на тепло!

0

Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів на тепло майже 50%. Про це глава держави повідомив в своєму відеозверненні. За його словами, Кабмін вже працює над тим, щоб платіжки почали знижуватися вже цієї зими.

“Знайшли цікаве рішення, яке дозволить наступної зими знизити тарифи на тепло майже наполовину. Це буде окрема програма, ми готуємо інформацію, які готуються етапи, які кошти будуть виділені”, – заявив Зеленський.

У грудні платіжки точно не знизяться
На нараді з чиновниками президент озвучив вимогу: «Щоб в грудні українці отримали платіжки з пониженими сумами».

Але це в принципі неможливо, кажуть експерти. У грудні люди отримають платіжки за листопад, який вже пройшов з тими ж тарифами.

“Така вимога треба було висувати у вересні, або в крайньому випадку в жовтні. А зараз вже пізно. Не кажучи вже про те, що тарифи не відносяться до компетенції президента”, – зазначив у розмові з UBR.ua провідний експерт “Публічного аудиту” Тарас Галайда.

На згаданій нараді прем’єр-міністр України відповів Зеленському, що питання з тарифами на цей опалювальний сезон повністю вирішене, ніякого зростання платіжок не буде, а навпаки уряд зменшить тарифи на 10%, а в наступному році, завдяки неназваною урядовій програмі, платіжки зменшаться на 50 %.

Інші присутні запевняли президента, що тарифи на опалення і гарячу воду в цьому сезоні зменшити неможливо через законодавчу колізію з назвами цих послуг і підписані контракти.

Проте, згадана “правова колізія”, яка, за словами чиновників, нібито не дозволяє зменшити тарифи, не заважає їх збільшувати. Наприклад, в Києві КП “Київтеплоенерго” вже анонсувало підвищення тарифів на опалення і гарячу воду на 29,6%.

Уряд не може утримати ціни
Пропозиція уряду – “застовпити” ціну в сім гривень за кубометр газу і платити по ній поки батареї будуть гріти. Хто не погодиться – будуть платити за ринковими цінами.

“В уряді забувають, що” страхова ціна газу “, яка нібито вирішує всі питання з тарифами в цьому опалювальному сезоні, – це ф’ючерсний контракт, що передбачає передоплату в квартал. Не сказав прем’єр і про те, що на” страхову ціну “не діє субсидія , оскільки її ніхто не буде виплачувати на квартал вперед. ні у людей, ні у виробників теплової енергії немає коштів на передоплату. Тому майже ніхто не зможе скористатися цим “щедрим” пропозицією “, – зауважив Тарас Галайда.

При цьому аналогічна програма, навіть з більш низькою ціною, вже з тріском провалилася в серпні цього року, коли їй скористалося лише 0,38% споживачів газу (50 тис. З 13 млн).

З наступного року ціни на газ стануть повністю вільними, і ні уряд, ні Верховна Рада, ні президент більше на них не впливатимуть. Також “вільними” будуть і тарифи на опалення, які знаходяться в прямій залежності від вартості газу. До кінця наступного року відпустять і тарифи на електроенергію.

Зниження в наступному році тарифів на 50% експерти називають, м’яко кажучи, не реалізовуються. Принаймні зараз. Оскільки тарифи відповідно до тієї політики, яку проводить уряд, стануть повністю вільними і “ринковими”.

“Плани нереальні. Питання не в штучному зниженні або підвищенні тарифу, а в розподілі енергії – як порахують показники лічильників – так і буде. Тобто, тариф може бути будь-який, а ми з вами як платили, так і будемо платити. Важливо саме те , як і хто розподіляє. зараз це роблять монополісти. Вони поки і замовляють музику. Нафтогаз недавно запропонував купити газ по “зниженою”, а зараз вартість долара змінилася і вийшло, що ті, хто закупив газ за тими умовами значно переплатили “, – зауважив нам президент Асоціації ОСББ “Розвинений ие самоврядування “Станіслав Драганов.

Ймовірне зниження може відбутися на даному етапі хіба що за рахунок утеплення житлових будинків, що може знизити платіжки в окремо взятих будинках.

Процес утеплення і модернізації всього житлового фонду країни вимагає приблизно 30 млрд євро, а уряд виділяє на цю програму не більше 1 млрд грн на рік, тому платіжки у всіх українських будинках, очевидно, знизяться не скоро.

Що допоможе знизити тарифи
Насправді тарифи можна знизити на 50% вже зараз, кажуть експерти. Але для цього потрібно змінити підходи в тарифних питаннях.

Для цього потрібно виконати п’ять пунктів:

Залишити державне регулювання цін на газ для населення.
Направити на потреби населення і підприємств ТКЕ (для населення) газ власного видобутку, якого цілком достатньо для покриття повної річної потреби цієї категорії споживачів.
Прив’язати ціну газу для населення і підприємств ТКЕ (для населення) до фактичних, підтверджених фінансовою звітністю, витрат на його видобуток і транспортування.
Зменшити податкове навантаження для державної видобутку газу.
Зобов’язати «Нафтогаз» реалізовувати газ був закуплений за літніми цінами, для населення і підприємств ТКЕ (для населення), за ціною, що діяла момент його закупівлі, плюс вартість транспортування і зберігання.
“Як таких варіантів не багато. Сьогодні більшість тарифів приймається на місцевому рівні, і що-небудь зробити центральні органи виконавчої влади не можуть. Для того що б знизити вартість, їм потрібно зробити кілька кроків. Це зниження вартості газу для ТКЕ або ручне регулювання через НКРЕКУ. Коли це станеться, необхідно перевести всі рішення по вартості тепла під НКРЕКУ і тоді встановити жорсткі умови щодо формування собівартості “, – зазначив UBR.ua голова громадської ради РКІ, благоустрою, екології та охорони навколиш -ющей середовища при КМДА Олег Попенко.

джерело

Загрузка...
попередня статтяВже з 1 січня! Українців чекає різке збільшення соціальних виплат!
наступна статтяСиноптики дали аномальний прогноз погоди на тиждень! Чого чекати українцям!