Тарифи на електроенергію для населення! Скільки доведеться платити в 2021!

0

В Україні в 2021 році підвищать тарифи на електроенергію для населення. Таке рішення вже анонсували в Міненерго. І навіть якщо відомство очолить нова людина, подорожчання неминуче. Зараз в Кабміні є кілька варіантів перерахунку: можуть скасувати пільгову ціну, повністю “відпустити” тарифи або ж на першому етапі обійтися підвищенням вартості струму на 30%.

Про те, як і чому подорожчає електроенергія – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Як підвищать тарифи на електроенергію?

Остаточної версії підвищення на даний момент немає. У Міненерго всього лише анонсували його, проте проект нових цін не опублікували. Є два варіанта:

зовсім скасувати “спеціальні ціни” для населення
підвищити тарифи для населення приблизно на 30%
Якби українці зараз платили за загальними тарифами, то за перші 100 кВт * год електроенергії замість 90 грн віддавали б 243 грн. Правда, в тариф 2,43 грн входить компенсація низьких цін для простих українців. Тому якби скасували зниження вартості в окремих випадках, то загальний тариф був би близько 2,18 грн за кВт * год.

При підвищенні цін на 30% в середньому кожен кіловат-годину може подорожчати з 1,1 до 1,43 грн. Це менше, ніж при повному скасуванні контрольованих тарифів, але разом з тим і проблема перехресного субсидування в цьому випадку залишиться.

Як розповів OBOZREVATEL співрозмовник в Кабінеті міністрів, є й інший, більш м’який варіант: скасувати знижку на перші 100 кВт * год електроенергії. Зараз за них потрібно платити 90 копійок, а за кожен наступний кВт * год – вже по 1,68 грн. Якщо таке рішення приймуть, 150 кВт * год подорожчають з 174 до 252 грн.

“Тариф на газ було легко підняти, тому що зробили це в період низьких ринкових цін. Тобто відразу споживачі не відчули на собі подорожчання. З електроенергією не хотіли порушувати питання до місцевих виборів. Потім почалися дискусії: ну як підняти відразу так різко?” – каже чоловік з уряду.

Навіщо підвищувати ціни на електроенергію?

В Україні останній раз тарифи на електроенергію підвищували ще в 2017-му, з тих пір її ринкова вартість злетіла в два рази, проте тариф не переглядали. І чим довше з цим тягнуть, тим більше проблем виникає.

Експерт “Опори” Тетяна Бойко пояснює OBOZREVATEL: поки немає конкурентних тарифів, компаніям невигідно продавати електроенергію безпосередньо населенню. “Ціна повинна бути набагато вище. Є два тарифи і той, який до 90 копійок, навіть транспортування не покриває, не те, щоб компенсувати витрати на виробництво”, – впевнена Бойко.

Крім того, відбувається так зване “перехресне субсидування”. В кінцевому рахунку все одно доводиться платити рядовим споживачам. Щоб “середня” ціна збереглася на рівні собівартості, бізнес змушують переплачувати. У підсумку підприємства закладають ці витрати в свої ціни. І платять однаково кінцеві споживачі.

Головне ж – низькими тарифами допомагають не тільки українцям, які потребують підтримки. Нижче собівартості платять і власники величезних особняків, офіційні мільйонери. Виходить, за багатих, як і за бідних, платять всі.

До чого призведуть нові ціни?

Крім впливу на загальну ситуацію на ринку (як мінімум покращиться становище енергопостачальних компаній), виростуть і суми в платіжках. Якщо ви користуєтеся тільки освітленням і побутовою технікою, ймовірно, подорожчання істотно на вас не відіб’ється. А ось тим, хто опалює будинок електроенергією, доведеться платити значно більше.

Важливо відзначити: навіть якщо зараз вдасться відтермінувати підвищення, в майбутньому без нього не обійтися. Собівартість генерації зросла разом з витратами на “транспортування” струму. І за це в будь-якому випадку комусь доведеться платити.

Період виборів позаду, тому політична доцільність буде грати вже не настільки істотну роль. Ті, кому і зараз не вистачає грошей на оплату комунальних послуг, і з новими цінами, при субсидуванні, будуть оплачувати самостійно тільки частина комуналки.

Джерело

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я