Осіння посадка дерев! На що слід звернути увагу!

0

Коли краще садити дерева — восени чи весною? Однозначної відповіді на це питання немає. І весняна і осіння посадки мають свої позитивні і негативні моменти. Однак у осінньої посадки плюсів більше, ніж мінусів. Чим приваблює садівників посадка дерев в кінці, а не на початку дачного сезону?

По-перше, досить низькими цінами на саджанці. По-друге, наявністю вільного часу, якого навесні ніколи немає. По-третє, більш тривалим за часом сприятливим для посадки періодом, інформує Ukr.Media.

Коли потрібно садити дерева восени

Терміни осінньої посадки залежать не тільки від регіону вашого проживання, але і від типу ґрунту, саджанця, довгострокового прогнозу погоди (у природі вже давно рік на рік не припадає) і від багатьох інших факторів. З цієї причини точні дати назвати складно. Зазвичай в середній смузі це час з середини вересня (саме тоді в розплідниках і починають викопувати саджанці на продаж) до середини-кінця жовтня. В регіонах, розташованих на північ, — це період з початку вересня до початку жовтня. У більш південних районах — з початку жовтня до середини останнього осіннього місяця.

Приймаючи рішення про час осінньої посадки плодових дерев, звертайте увагу на “підказки” природи:

  • Садити дерева можна тільки після закінчення вегетації, в період спокою. Про настання цього етапу свідчить закінчення листопаду: саме після опадання листя дерево вступає в період зимової сплячки. У саджанця, який продається з листям, досить велика ймовірність загибелі. По-перше, тому що у нього ще не закінчився вегетаційний період; а по-друге, тому що саме з листових пластинок найбільше випаровується волога. Через це саджанець пересихає і дуже важко приживається на новому місці.
  • Осінню посадку потрібно зробити щонайменше за 2-3 тижні до стійких морозів — часу, коли мінусова температура тримається вже не тільки вночі, але і вдень. Цих кількох тижнів саджанцю вистачить, щоб укорінитися. Якщо ви висаджуєте деревце з закритою кореневою системою, то воно адаптується на новому місці ще швидше. Щоб вловити сприятливий для посадки момент, стежте за прогнозом погоди.

Які дерева можна садити восени

Спочатку необхідно сказати, які дерева садити восени не можна.

Для осінньої посадки не підходять кісточкові культури. Їм потрібно більше часу для вкорінення, ніж сім’яним. Саджанці можуть просто не встигнути прижитися до морозів і в першу ж зиму загинуть. З цієї причини посадку кісточкових культур (вишня, черешня, слива тощо) краще проводити навесні. А от у південних районах допускається і осіння посадка кісточкових.

Південні сорти плодових дерев однозначно краще приживуться при весняній посадці. Тому теплолюбні саджанці (персик, абрикос, мигдаль і т. п.) восени краще не купувати, навіть попри їх низьку вартість.

Також на весну рекомендується перенести посадку тих культур, які взагалі погано переносять процедуру пересадки.

Яким плодовим деревам підходить осіння посадка?

  • Вибирайте районовані сорти плодових дерев. Найкраще приживаються зимостійкі сорти яблунь і груш.
  • Чудово переносять осінню посадку практично всі ягідні чагарники.
  • Загальне правило для всіх культур — для посадки намагайтеся вибирати саджанці 1-2 років від роду. Чим молодше дерево, тим легше йому адаптуватися на новому місці.

Як підготувати посадкову яму для посадки плодових дерев восени

Яму для посадки плодових дерев починають готувати за 1-2 місяці (мінімум — 2 тижні до посадки. Її діаметр залежить від культури і віку саджанця. Так, для зерняткових культур це повинна бути яма близько 80 см в глибину і приблизно стільки ж — 60-80 см в діаметрі. Для кісточкових достатньо 40 см в діаметрі і 60 см в глибину. Для ягідних чагарників і діаметр, і глибина повинні бути рівні 40 см. Якщо коренева система саджанця більша, розмір лунки повинен бути збільшений.

Акуратно зніміть верхній родючий шар землі і відкладіть її в одну сторону. Там він буде лежати до дня посадки. Щоб його дощем не намочило і не рознесло вітром, а також щоб уникнути проростання бур’янів, накрийте викопаний ґрунт, наприклад, чорною плівкою. Пласт землі, який залишився, дістаньте і відправте в іншу сторону.

На дно ями насипте горбик з кількох відер перегною і так залиште до самого часу посадки. За кілька тижнів під впливом природних факторів (дощ, вітер і т. п.) перегній осяде, ущільниться і посадкова яма буде повністю готова. На цей горбок в день посадки поставте саджанець, акуратно розправте коріння його та засипте відкладеним родючим шаром, змішаним з добривами.

Які добрива використовувати для осінньої посадки плодових дерев

Родючий шар землі, приготований для посадки, можна змішати як з органічними, так і мінеральними добривами.

  1. Органічне підживлення: візьміть 2-3 відра готового компосту і змішайте з перепрілим гноєм (1-2 відра) і золою (2 л). При посадці кісточкових культур кількість золи потрібно зменшити вдвічі.
  2. Мінеральна підгодівля: при осінній посадці деревам потрібні лише фосфор і калій (внесення азоту може викликати пробудження саджанця і опік коренів, що завадить молодому деревцю підготуватися до зимового періоду спокою). Для посадки одного дерева змішайте 100-150 г суперфосфату з 150-200 г сірчанокислого калію. Додайте отриману суміш до викопаного родючого шару.
  3. Змішана підгодівля: до зазначеної вище кількості гною і компосту додайте замість попелу 1 ст. л. сірчанокислого калію і 1,5 ст. л. суперфосфату.

Що робити, якщо терміни осінньої посадки дерев упущені

Буває, що з якоїсь причини куплений саджанець не вдалося посадити (найчастіша причина — “несподіваний” наступ зими). Що в такому випадку робити? Відповідь одна — постаратися зберегти молоде деревце до весни. Зробити це можна кількома способами:

Спосіб 1: прикопування

Викопайте ямку такої величини, щоб у ній могли вільно поміститися коріння саджанця. Укладіть деревце під нахилом кроною на південь і присипте коріння землею. Злегка ущільніть, щоб заповнити ґрунтом всі проміжки між корінням, і ретельно полийте. Зверху утепліть саджанець шаром мульчі.

У такому положенні деревце здатне дочекатися весни. Після відтавання землі прикопаний саджанець дістаньте з “притулку” і висадіть на постійне місце.

Спосіб 2: зберігання в прохолодному місці

Якщо у вас є підвал або будь-яке інше приміщення, де температура взимку не опускається нижче 0°C і не піднімається вище 10°C, то ви можете до весни залишити саджанець там. Потрібно ретельно зволожити кореневу систему дерева і опустити її в ємність, заповнену або мокрою тирсою або торфом або піском. Не забувайте раз на тиждень зволожувати субстрат.

Спосіб 3: снігування

У регіонах зі стабільним сніговим покривом підійде такий спосіб, як снігування. Сніговий покрив має бути не менше 15 см.

Покладіть саджанці на кілька годин у воду, видаліть листя, якщо вони є, і упакуйте деревце в поліетилен.

Вирийте неглибоку ямку, покладіть туди упакований саджанець і зверху засипте шаром землі. На нього укладіть спанбонд і накрийте все шаром снігу. Щоб захистити сніговий покрив від коливання температур і танення, на нього укладете шар тирси завтовшки 10 см.

Якщо восени ви правильно посадити саджанці, навесні вони рушать в зростання на 1-2 тижні раніше, ніж їх побратими, висаджені навесні.

Загрузка...